Od Michalika k Polčákovi. Proč STAN okopává sám sebe?

Když vyšumí jedna kauza druhé nejsilnější vládní strany, objeví se další.

Od Michalika k Polčákovi. Proč STAN okopává sám sebe?
Předseda hnutí STAN Vít Rakušan | foto Profimedia.cz

Na úvod malý test. Významná představitelka hnutí ANO Jana Mračková Vildumetzová pronesla: „Nemůže tato kauza být vyřešena tím, že se vzdá jen funkce místopředsedy.“ A teď otázka. Řekla tuto větu na podzim roku 2020, když se provalilo, že se šéf poslanců její partaje Jaroslav Faltýnek sešel s tehdejším ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou v restauraci na pražském Vyšehradě, i když podnik měl být kvůli covidu-19 podle nařízení vlády zavřený?

Anebo je její výrok z minulého týdne, kdy se mimořádně sešli poslanci a opoziční politici tepali hnutí STAN a jeho europoslance Stanislava Polčáka, protože se na něj provalilo, že měl dostat tučnou provizi za právní pomoc obcím při získání odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích?

Samozřejmě že b) je správně.

Od Michalika k Polčákovi

Ale poučení si i tak říct můžeme: Politici mají mimořádně krátkou paměť a úplně jiný metr na své spolustraníky a na „zloduchy“ z jiných partají. Platí ale také to, že se Starostové a nezávislí od vítězných voleb chovají jako slon v porcelánu. Když vyšumí jedna kauza, objeví se další. Předseda Vít Rakušan, který má coby ministr vnitra plno starostí s uprchlickou vlnou z Ukrajiny, aby si pořídil ještě jednu hlavu na řešení stranických přešlapů. Jako by někteří členové hnutí chtěli za každou cenu srazit zatím poměrně úspěšný politický projekt k zemi.

Takže si to shrňme: napřed se při sestavování vlády musel kvůli podezřelým majetkovým poměrům vzdát ministerské kandidatury místopředseda Věslav Michalik. Následoval první místopředseda Jan Farský, který krátce po volbách oznámil, že odjíždí na půlroční stáž do USA – aniž by to ovšem předem oznámil voličům. Poslaneckého mandátu se vzdal až po tlaku vedení hnutí STAN. Pak se také ukázalo, že místopředseda strany a ministr školství Petr Gazdík vlastní poloviční podíl ve firmě svého kamaráda, přičemž podnikatelské aktivity členům vlády zakazuje zákon. Gazdík se hájil, že zapomněl…

Očištění a okysličení?

No a o Stanislavu Polčákovi už řeč byla. Předseda hnutí Rakušan už minulý týden prohlásil, že si nepřeje, aby Polčák obhajoval post europoslance. Je to dost? Nebo dost málo? Starostové a nezávislí nepochybně pykají i za svou politickou nezkušenost – na vládní strany je vždycky více vidět než na ty opoziční.

Zatím se přešlapy STAN výrazně nepodepsaly na volebním modelu hnutí. Podle průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi z přelomu února a března by koalice STAN a Pirátů dostala 14,5 procenta hlasů, což je pouze o jedno procento méně než v podzimních sněmovních volbách. Pokud by ovšem kandidoval STAN sám, skončil by za SPD až čtvrtý, byť jen s půlprocentním odstupem – první dvě místa obsadily ANO a ODS.

Ze STAN v poslední době prosakují informace o svolání mimořádného sněmu, Rakušan se už nechal slyšet, že by si nejvyšší patra tohoto hnutí zasloužila novou krev. Pokud k onomu okysličení nedojde, může se brzy stát, že voličům dojde trpělivost.