Skoro zapomenutá Parkanová

V covidové mlze se potichu rozdrolil osm let starý pomníček naší policejně-prokurátorské mašinerie, kauza Parkanová. Vlastně první velký případ honu na politiky, který vyvrcholil v červnu 2013 razií na Úřadu vlády.

Příběh pro pamětníky z roku 2012 byl o nákupu nákladních letounů Casa z let 2007 až 2008. Policie tehdy obvinila poslankyni a exministryni Vlastu Parkanovou, že nechala ve vládě schválit nákup letadel, která byla údajně předražená. Parkanová prý porušila své povinnosti, když si na cenu letadel nenechala udělat nezávislý posudek, přestože jí zákon nic takového neukládal a při nákupech vojenské techniky se tak nikdy nedělo.

Motiv byl vskutku bizarní. Měla se chtít zavděčit premiéru Topolánkovi, který ji prý neměl rád a nechtěl ji ve vládě. Proč by měl být Topolánek za nákup letadel nějak vděčný, se přitom policisté nijak nedobrali a celou kauzu postavili na svém vlastním posudku, který tvrdil, že si Parkanová posudek skutečně měla udělat a letadla byla prý o více než 700 milionů předražená.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit