Rozbuška v pětikoalici? Referendum o euru chce i Vondra z ODS, pirát Peksa ho obvinil z obstrukcí

Bývalý prezident Václav Klaus vyzval politickou scénu k obsáhlé debatě o přijetí eura, na jejímž konci by mělo následovat referendum. Možnost využít jej a nechat o společné evropské měně rozhodnout občany podpořil i lídr do eurovoleb koalice Spolu Alexandr Vondra. Europoslanec z Pirátské strany Mikuláš Peksa ale toto odmítl.

Rozbuška v pětikoalici? Referendum o euru chce i Vondra z ODS, pirát Peksa ho obvinil z obstrukcí
Alexandr Vondra | Tomáš Novák, HROT

„Řeknu vám svůj osobní názor. Tohle je docela závažné rozhodnutí, platíme tou měnou ráno, v poledne a večer. Je to skutečně věc, která se týká úplně každého. Mít o tom referendum není úplně od věci,“ argumentoval Vondra v pořadu 360 stupňů Pavlíny Wolfové na CNN Prima News.

Maastrichtská kritéria jsou podle Vondry rozumnými ekonomickými mantinely, které je dobré plnit. Česko podle něj ale stále ještě dohání západní ekonomiky a přechodem na společnou evropskou měnu bychom riskovali už teď tak nepopulární inflaci.

Že toto téma může v řadách pětikoalice fungovat jako rozbuška, naznačila okamžitá reakce pirátského europoslance Mikuláše Peksy. Ten Vondrovi připomněl, že vláda Petra Fialy se ve svém programovém prohlášení zavázala plnit maastrichtská kritéria, a měla by je proto dodržet.

Euro budeme muset jednou přijmout tak jako tak, teď je to pouze zástupné téma, které odvádí pozornost od důležitějších problémů Česka, tvrdí hlavní analytik Hrot24 Miroslav Zámečník. Podívejte se:

Hrotcast

„Jedním z těch základních požadavků je vstup do mechanismu směných kurzů ERM II a česká vláda by to měla udělat, protože to slíbila,“ řekl Peksa. „Čtyři z pěti stran té české vládní koalice tyto kroky podporují, ta pátá strana, ODS, to systematicky obstruuje,“ neodpustil si rýpnutí zástupce Pirátů.

Podle Peksy bychom na euro mohli přejít už v roce 2028, pokud procesu ministr financí Zbyněk Stanjura přestane klást překážky do cesty. Česká republika je podle něj na vstup připravena.