Proč Indové

Indický původ je společným znakem mnoha manažerů světových firem. Vyvolává to spoustu fascinujících otázek a málo odpovědí

Proč Indové
ilustrace | Vojtěch Velický

Snad v každé redakci se jednou začas objeví naivka, jehož překvapí, jak velké procento etnických Židů vede globální finanční instituce. Nic zlého netuše, přijde s nápadem napsat o tom článek. Z úst zkušenějšího kolegy se naivka vzápětí doslechne, ať raději napíše o zatoulaných kočkách v Moldavsku nebo o nějakém jiném tématu s potenciálem na Pulitzerovu cenu.

Je to pochopitelné. Soustředit pozornost na židovský původ kohokoli v jakémkoli kontextu znamená vkročit do prostoru, jemuž se slušní lidé obvykle vyhýbají. Že jej tak zadarmo získávají skuteční antisemité, je cena, kterou spousta lidí považuje za přijatelnou. Lidské vzdělání je tak ochuzeno o mnohý zajímavý poznatek – ale i nad tím lze mávnout rukou.

Naštěstí pro ty z nás, kteří takové věci považují za vrcholně zajímavé, se v posledních letech děje v zasedačkách špičkových západních společností cosi velmi podobného. Řeč je o invazi manažerů indického původu, ať již narozených na Západě (především ve Spojených státech), nebo ještě ve staré vlasti.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit