Prigožinova speciální operace s kladivem. Důkaz umírajícího putinismu

Mediální výstupy Jevgenije Prigožina, který se snaží za každou cenu ukázat na zrádce v ruském národě, odhalují, že Putinův režim slábne.

Prigožinova speciální operace s kladivem. Důkaz umírajícího putinismu
Zakladatel soukromé armády Wagner Group Jevgenij Prigožin | foto Profimedia.cz

Věrný Putinův sluha Jevgenij Prigožin až do války na Ukrajině zůstával ve stínu mocenských her v Rusku. Brutální válka proti slabšímu sousedovi mu dala vyniknout jako finančníkovi a zakladateli soukromé žoldnéřské armády wagnerovců, která nese hlavní tíhu bojů v krvavé bitvě o Bachmut (ze kterého se jeho vojáci mají opakovaně stáhnout).

Prigožin v posledních měsících pravidelně zveřejňuje videa, na kterých verbuje nové žoldnéře v ruských kriminálech, vulgárně nadává Kremlu a ruské armádě nad mrtvolami svých vojáků kvůli nedostatku munice, ukazuje kladivo, kterým jeho lidé vraždí odpůrce a zrádce ve svých řadách. Jeho brutalita je ale spíše důkazem slabosti než síly současného Ruska pod vedením diktátora Putina. 

Petrohradský liberální opoziční politik Maxim Reznik upozornil, že se Prigožin může velmi snadno stát pro Putina a Kreml obětním beránkem, na kterého se „hodí“ veškeré neúspěchy ruské vojenské operace, jež měla původně trvat jen několik dní s cílem ovládnout celou Ukrajinu a svrhnout prozápadní vládu a prezidenta. 

„To, co nyní vidíme, je hledání viníků za porážky. Jak Prigožin, tak ti, kteří stojí na vrcholu moci, tomu dokonale rozumějí,“ řekl pro Rádio Svobodná Evropa.

Smrtelné bolesti umírajícího režimu

Brutalita Prigožina i jeho placených žoldnéřů podle Reznika ukazuje zejména na to, že současné Rusko a putinismus slábnou a dostávají se do své terminální fáze.

„Věci, které Prigožin dělá, všechny demonstrativní činy spojené s kladivem (od krve) a další podobné věci, ukazují, že vidíme ilustraci smrtelných bolestí umírajícího putinismu,“ je přesvědčen o konci současného režimu v Kremlu Reznik. Prigožin je podle něj zcela přirozeným ztělesněním současného Putinova fašistického režimu. 

Jednašedesátiletý Prigožin se z kriminálníka (poprvé byl odsouzen v roce 1981 za vykrádání bytů) a pasáka v Petrohradu vypracoval díky osobním kontaktům s Putinem. Založil cateringovou společnost a provozuje luxusní restaurace. I proto dostal nálepku „Putinův kuchař“.

Ruský investigativní novinář Andrej Zacharov tvrdí, že jeho vliv a moc stojí a padají s ruským vládcem. „Už nějakou dobu plní speciální úkoly pro Putina,“ řekl. Například provozuje proruskou trollí farmu, která zapleveluje diskuse na internetu a sociálních sítích prokremelskou propagandou, aby získala veřejné mínění v západních zemích na stranu Ruska a jeho politiky. 

Pokud padne Putin, skončí i jeho kuchař, dodal, protože žije ze státních zakázek. Nicméně i Prigožinovi hrozí, že bude otráven, pokud šéf Kremlu usoudí, že jej mocensky ohrožuje. Zatím slouží jako užitečný idiot, který může kritizovat vedení ruské armády.