Přes Babiše na Miloše

Vyslovit nedůvěru Babišově vládě je ojedinělou šancí odkázat Zemana do ústavních mezí.

Shodit vládu pět měsíců před řádnými volbami se zdá být značnou pošetilostí a zbytečným předáváním moci do rukou prezidenta. Ve skutečnosti to však nabízí ojedinělou a možná poslední šanci odkázat Zemana do ústavních mezí, v nichž by se musel držet i při sestavování příští vlády a konečně nalajnovat i dalším přímo voleným prezidentům hřiště.

Samotné vyslovení nedůvěry vládě na první pohled nic neřeší. Prezident pověří Babiše dovládnutím a pojede se dál, nebo se pokusí o opakování roku 2013 s neústavním prezidentským vládnutím. Tenkrát mu to kvůli zbytečnému respektu parlamentních stran a jejich naprosté krátkozrakosti a zbabělosti prošlo, ale byl kvůli tomu zřízen institut rozpouštění sněmovny, po němž následují předčasné volby.

Tento institut by byl použitelný, i když by Zeman nechal Babiše dovládnout. Pro ANO by mohly být předčasné volby výhodné. Jednak by třeba v srpnu či v září tolik nehrozil podzimní návrat covidu, bylo by proočkováno a přistřižení prezidentových křídel je v Babišově zájmu. Proto by se pro ně zrovna v tento okamžik mohlo najít potřebných 120 hlasů ve sněmovně.

A především, když Miloš Zeman prohlásil, že těch 120 hlasů nic neznamená, protože on sněmovnu rozpustit může, ale nemusí, rozeběhl se proti vidlím. Když totiž bude 120 hlasů pro předčasné volby, najde se 120 hlasů pro ústavní žalobu na prezidenta. A při současném složení Senátu je zjevné, že tam by se to fakt nezadrhlo.

A náš Miloš by měl hodně málo prostoru pro již naplánovanou kreativitu při výběru příštího premiéra a kádrování ministrů a ve zbývajícím prezidentském období by musel sekat dobrotu. Pokud by nejel předčasně a s ostudou postrkem na Vysočinu. Zjevně totiž podceňuje, jak rychle přibývá zákonodárců, které by pohled na jeho vyhánění z Lán pohladil u srdíčka.