Průmysl

Ilustrační foto: Midjourney

Podmínky v tuzemském průmyslu jsou nejpříznivější ze poslední více než tři roky. Jsou výrazně lepší, než všichni analytici čekali

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se letos v červnu meziměsíčně zlepšily, když příslušený ukazatel vykázal hodnotu 50,2 bodu. Jedná se o první meziměsíční zlepšení od května 2022, tedy za více než tři roky.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda

HLAVNÍ EKONOM TRINITY BANK, ČLEN NÁRODNÍ EKONOMICKÉ RADY VLÁDY

Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů počítali s údajem pouze 48,5 procenta. Nejoptimističtější odhad zněl na 49 bodů.

Průmyslníci hlásí mnohem lepší výkon průmyslu, než jaký analytici předpokládali, neboť registrují prudký nárůst objemu výroby a také navýšení objemu nových zakázek.

Nárůst objemu výroby je nejprudší od února 2022. Tedy prakticky od posledního měsíce před ruskou invazí na Ukrajinu. K ní došlo na konci února 2022 a zapříčila dramatický nárůst cen energií.

S ním se potýkal český, ale třeba i německý průmysl. Nyní je tedy zřejmé, že se český průmysl z tohoto šoku do značné míry již „otřepal“. Vykazuje značnou odolnost vůči hrozbě obchodních válek a i pokračujícímu geopolitickému napětí.

Pokud by ve druhém letošním pololetí hrozba obchodních válek opadla, což nelze vyloučit, bude to vzpruhou německému průmyslu, tak zprostředkovaně dále také tomu českému.

Hodnoty nad 50 bodů příslušeného ukazatele by se tak mohly stát běžné. V červnu průmysl rostl hlavně díky domácí poptávce, tak zahraniční jej stále tlumila. Průmyslníkům v k lepším podmínkám ovšem pomáhá také setrvalé snižování zaměstnanosti, jež pokračovalo také v červnu. To jim umožňuje šetřit výdaje a zefektivňovat výrobu. Výsledkem je mírný nárůst míry nezaměstnanosti v ČR.