Miroslav Zámečník

O populismu, bitcoinu a letadlech

Salvadorský prezident, čtyřicetiletý Najíb Bukele, si od bitcoinu slibuje, že podpoří ekonomický rozvoj, investice, inkluzi, inovace.

Miroslav Zámečník

Miroslav Zámečník

hlavní analytik

Všechny byznysy, které jsou na to technicky připraveny, musejí od minulého úterý přijmout v El Salvadoru platbu v bitcoinech, nejen v amerických dolarech, neboť tato malá středoamerická země vlastní měnu nemá. S technickou připraveností to nebude slavné, protože digitální peněženku „Chivo“ třeba Apple nebo Huawei nepodporují a místní servery se zhroutily, zavaleny žádostmi o registraci. Co čert nechtěl, zhroutil se v tentýž den i kurz bitcoinu vůči americkému dolaru z 52 tisíc na necelých 43 tisíc dolarů. Obyvatele El Salvadoru tento prudký pohyb docela dost naštval. Jaký div.

Mnoho obyvatel Česka dodnes negativně vzpomíná na zavedení kurzového závazku, ale když se podíváte na vývoj kurzu koruny vůči euru, jsou jeho pohyby ve srovnání s bitcoinem vůči dolaru legračně malé. V září 2020 byl bitcoin za deset tisíc USD, poté vystoupal na 63 tisíc v dubnu 2021 a klesl na třicet tisíc.

Bitcoin skákavý

Můžete být naprostý zastánce kryptoměn, ale ta nestabilita je z národohospodářského hlediska fakt problém. Pro malé ekonomiky je držení vlastní měny a „nezávislé“ měnové politiky nákladná záležitost a třeba v Pobaltí nebo v Bulharsku si tento problém zkusili vyřešit přijetím „měnového výboru“, kdy byl objem peněz v ekonomice přes pevný kurz fakticky vázán na příliv nebo odliv kapitálu. Všechny chtěly co nejrychleji euro.

El Salvador to řešil ještě radikálněji a přešel na americký dolar, i díky objemu převodů peněz od rodáků, kteří pracují většinou v USA a posílají peníze domů, což představuje ekvivalent dvaceti procent HDP. Nechtít platit vysoké transakční poplatky firmám za převody peněz z USA do El Salvadoru je jedna věc, ale přejít na něco tak spekulativně skákavého, jako je bitcoin, je věc druhá.

Mezi USA a El Salvadorem je Mexiko, což je ve srovnání se salvadorskou ekonomikou skoro čtyřicetkrát větší gigant, který má národní měnu s plovoucím kurzem vůči dolaru, zavedeným poté, co se její vazba na dolar v roce 1994 zhroutila. V praxi to znamená, že máte nesrovnatelně většího přímého souseda, který má fl exibilnější reakci hospodářské politiky i kurzu měny na vývoj v USA, nesrovnatelně větší trh a konkuruje vám úplně ve všem, s čím se dá obchodovat.

Bude dráž

Tím jsou karty rozdané, a jestli si někdo myslí, že zavedením bitcoinu, který je mimořádně volatilní, si může ta ekonomika polepšit, tak se ale opravdu mýlí. Zkuste si představit, že v El Salvadoru skutečně bitcoin nabude převahy nad americkým dolarem a půjde nahoru. Že v salvadorském surfařském městečku pro alternativní typy přijali bitcoin, skutečně není důkaz toho, že tím zvednete atraktivitu země z turistického hlediska. Bude dráž. Z investičního hlediska také bude platit, že nakonec děláte přepočty na dolary a skákání kurzu fakt nepomáhá. Konkurenceschopní ve všech obchodovatelných oborech od zemědělství přes průmysl až po cestovní ruch nebudete, když bitcoin vůči dolaru poroste a mexické peso bude slábnout.

Že tam rozkvete inkluze, která pozvedne chudé, o tom bych taky pochyboval, ale je to dobrý recept, jak povzbudit.

Nakonec je to „cool“: někdo si experiment odhlasoval, prezident Bukele, který s nápadem přišel, měl podle posledního srpnového průzkumu podporu voličů přes osmdesát procent. Naposledy jsem viděl podobnou ptákovinu v devadesátých letech na jednom spekulativním „letadle“, které zachvátilo Albánii. Dopadlo to tehdy velmi blbě, ale třeba jsem už starý a ve svém uvažování se mýlím. Brzy uvidíme.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.