Nemocní učitelé už nemají být placeni z peněz na školní pomůcky

Vládní politici údajně vyhoví žádosti starostů obcí, aby z peněz určených mimo jiné na školní pomůcky již nebyla hrazena i nemocenská učitelů.

Nemocní učitelé už nemají být placeni z peněz na školní pomůcky
ilustrační foto | Shutterstock.com

Sdružení místních samospráv ČR vyzvalo koncem minulého týdne ministra Vladimíra Balaše (STAN) ke změnám ve financování v regionálním školství. Vadilo mu, že se z peněz určených mimo jiné na školní pomůcky hradí i nemocenská učitelů. Po schůzce starostů s Balašem a intervenci místopředsedy sněmovního školského výboru Marka Výborného (KDU-ČSL) u ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) o tom informovali zástupci sdružení. „Máme informaci, že právě Marek Výborný měl tento návrh přednést ministrovi financí, který dal pokyn, aby ministerstvo připravilo realizaci našeho požadavku,“ uvedlo Sdružení místních samospráv ČR.

Podle jeho předsedkyně, poslankyně Elišky Olšákové (STAN), byla jednání s ministry konstruktivní. „Je to velký pokrok. Z původně negativních stanovisek jsme se výrazně posunuli. Podporu máme od ministra školství Balaše. Pan ministr financí Stanjura nám přislíbil, že připraví legislativní podklady k této změně,“ sdělila Hrotu Olšáková.

„Podařilo se. Jsem velmi rád, že pan ministr Stanjura vyslechl hlasy z terénu. Myslím, že je to dobrá zpráva, protože dosavadní způsob financování nemocenské u učitelů opravdu nedával logiku," potvrdil Hrotu poslanec Výborný.

V současnosti školy náhrady platu v prvních čtrnácti dnech nemoci hradí z takzvaných ostatních neinvestičních výdajů (ONIV), které ale mají být určeny zejména na školní pomůcky, učebnice nebo zajištění dopravy při vzdělávacích akcích. Podle Sdružení místních samospráv ČR by však měla být nemocenská učitelů hrazena ze mzdové kapitoly školních rozpočtů.

„Stávající objem ONIV je naprosto nedostatečný, aby z něj bylo kryto vše potřebné, pomůckami počínaje a plaváním žáků konče, v kombinaci s úhradou nákladů za nemocenskou či karanténu zaměstnanců škol. Tato kombinace výdajů a jejich výše je pro školy neúnosná a způsobuje jim značné komplikace,“ říká Oldřich Vávra, první místopředseda Sdružení místních samospráv ČR, bývalý starosta obce Tupesy.

Peníze by tedy měly být vypláceny přímo ze mzdových výdajů jednotlivých škol. „Finance v rámci ONIV by pak školy využívaly plně pro potřeby související se zákonnými požadavky na bezplatné vzdělávání – například na zajištění dalšího vzdělávání pedagogů, didaktické pomůcky, učebnice či dopravu na plavání,“ dodává Vávra. 

Podle Janka Wagnera, poradce ministra školství a viceprezidenta Pedagogické komory, byla vládní reprezentace na problémy s výdaji ONIV upozorňována v minulosti již několikrát. „Náš spolek například podporoval i pozměňovací návrhy poslanců při projednávání změn rozpočtu, které reagovaly na snížení ONIV o třetinu v loňském roce. Naši členové, ředitelé škol, nás v mnoha případech informovali o vynucených převodech financí v rozpočtech školy z platů do ONIV. V řadě škol se jednalo o stovky tisíc a často šlo o první takový převod v posledních desetiletích. Spoléhat na zřizovatele, že budou školy dotovat, je při dnešní inflaci nemožné,“ míní Wagner.

Podle Sdružení místních samospráv má jím navržená změna financování podporu představitelů sněmovního školského výboru. Kladně se údajně vyjádřil jeho předseda Ivo Vondrák (za ANO) i místopředseda Marek Výborný. 

„Současný systém, kdy jsou z ONIV placeny náhrady nemocenské i učební pomůcky nebo další vzdělávání pedagogů, nepovažuji za správný a zadal jsem ministerstvu pracovat na lepším systému, kdy nemocenská nebude součástí ONIV,“ uvedl již dříve ministr školství Balaš.