Shutterstock.com
Největší světové zbrojovky ještě posilují. Těží z napětí ve světě
Podle analytiků se budou firmy snažit vyšší přebytky využít k akvizicím nebo fúzím.
Patnáct největších světových zbrojních kontraktorů by do konce roku 2026 mělo v součtu dosáhnout přebytku hotovosti 52 miliard dolarů (1,17 bilionu korun). To je dvojnásobek proti součtu přebytků, kterého firmy dosáhly v roce 2021. Vyplývá to z analýzy společnosti Vertical Research Partners provedené pro britský deník Financial Times (FT).
Výrobci zbrojní a letecké techniky těží z rostoucích výdajů na obranu po zahájení ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022, ale i v souvislosti s rostoucím napětím na Blízkém východě a v Asii. Britská BAE Systems, německý Rheinmetall a švédský Saab díky novým zakázkám na munici a raketové střely ve sledovaném období zvýší cash flow souhrnně o 40 procent.
Podle analytiků se budou firmy snažit vyšší přebytky využít k akvizicím nebo fúzím, které ale mohou brzdit antimonopolní regulátoři. „Stále existuje prostor pro středně velké společnosti k akvizicím, aniž by tím moc rozzlobily regulační orgány či ministerstva obrany,“ uvedl analytik Byron Callan ze společnosti Capital Alpha Partners.
„Vzhledem k tomu, jak dlouhý cyklus toto odvětví má, chvíli potrvá, než se vytvoří kapacity a začnou proudit peníze, ale obrovský růst trhu vyvolá aktivitu,“ dodal analytik společnosti Agency Partners Nick Cunningham.
Společnost Rheinmetall na začátku tohoto měsíce oznámila akvizici amerického výrobce dílů pro vojenská vozidla Loc Performance za 950 milionů dolarů. Německý dodavatel uvedl, že transakce zvýší jeho šance na získání zakázek americké armády na bojová a taktická vozidla v hodnotě přesahující 60 miliard dolarů.
Americký Kongres nedávno schválil další pomoc Ukrajině, Tchaj-wanu a Izraeli, načež vláda vyčlenila téměř 13 miliard dolarů (291,5 miliardy korun) na zbrojní zakázky, na něž dosáhly firmy Lockheed Martin, RTX, Northrop Grumman, Boeing, General Dynamics a jejich dodavatelé.
V Británii vyčlenilo ministerstvo obrany na vojenskou pomoc Ukrajině v posledních třech letech 7,6 miliardy liber (170,3 miliardy korun). Do této částky se počítá i doplnění a modernizace vlastních zásob, neboť na Ukrajinu se často posílá vyřazená výzbroj.