Miliardář Lauder, židovská rodina z Brna a obraz Gustava Klimta: vyrovnání za válku přišlo až teď

Jméno miliardáře Ronalda S. Laudera, amerického podnikatele v kosmetickém průmyslu, je v Česku dobře známé. V roce 1994 zakládal českou TV Nova a v roce 2003 se jako majitel společnosti CME v arbitráži domohl náhrady 10,5 miliardy korun za svou zmařenou investici. Když byla nedávno Nova na prodej, byl Lauder údajně jedním z vážných zájemců. Nyní se k jeho jménu váže jiný zajímavý příběh spojený s Českem

Miliardář Lauder, židovská rodina z Brna a obraz Gustava Klimta: vyrovnání za válku přišlo až teď
„Jsem horlivým zastáncem restituce uměleckých děl ukradených a vyvlastněných během druhé světové války,“ říká Ronald Lauder. | Profimedia.cz

Ronald S. Lauder je známý nejen jako byznysmen, dědic parfémového impéria Estée Lauder, ale i jako milovník umění. V New Yorku vlastní a provozuje Neue Galerie. Do ní nakoupil i několik obrazů Gustava Klimta, uznávaného rakouského malíře konce 19. a počátku 20. století.

V roce 2006 za obraz Gustava Klimta Portrét Adely Blochové-Bauerové zaplatil rekordních 135 milionů dolarů (tehdy zhruba tři miliardy korun).

Jedním z dalších Klimtů v jeho galerii je i malba z roku 1910 zobrazující dámu s velkým černým kloboukem – nazvaná Klobouk s černým peřím. Ve vlastnictví Laudera je rovných padesát let, od roku 1973, kdy ji koupil z Manhattan Gallery. A právě tohoto obrazu se týká příběh, který Laudera znovu spojuje s Českem a jeho historií.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit