Lež přichází z Kremlu. A za prezidenta chce Babiše
Domácí dezinformační scéna živená Putinovými trolly si před druhým kolem prezidentských voleb už vybrala, kdo by se měl stát novou hlavou státu: Andrej Babiš.
Odborníci varují, že „nenápadná“ kremelská propaganda může výsledky skutečně ovlivnit. Není před tím totiž úniku. Kdo používá e-mail nebo sjíždí sociální sítě, musel v posledních týdnech a dnech narazit na útoky proti jednomu ze dvou finalistů prezidentských voleb – generálu Petru Pavlovi. V řetězových mailech, v příspěvcích na Facebooku a dalších sociálních sítích nebo v článcích na „opozičních“ webech se opakují fámy například o tom, které ročníky českých mužů budou kvůli válce na Ukrajině mobilizovány, pokud se novou hlavou státu stane právě generál Pavel. Žádné takové fake news ovšem nemíří na Andreje Babiše.
„Samozřejmě se dezinfoscéna šikuje na podporu Andreje Babiše a proti Petru Pavlovi. To bylo očekávatelné,“ říká v rozhovoru pro Hrot Vít Kučík, mluvčí občanského hnutí Čeští elfové, které mapuje a analyzuje cizí dezinformační kampaně na českém internetu a aktivně proti nim bojuje. Dodává, že proti generálu Pavlovi se vedou útoky dlouhodobě už od loňska s výrazným růstem v posledních měsících. Na Danuši Nerudovou se dezinfokanály zaměřily prakticky jen v prosinci, kdy její preference zaznamenaly rychlý růst a kdy se krátce dostala i před generála Pavla.
Nejpodporovanějším kandidátem byl původně Jaroslav Bašta (SPD), ale ten v prvním kole naprosto propadl. V posledních parlamentních volbách to bylo obecně Okamurovo hnutí, ale také Trikolora, Volný blok nebo KSČM. Jenže většinou to jsou outsideři bez větších šancí.
„Dezinfoscéna je tedy podporuje jaksi z principu či povinnosti, ale zároveň paralelně svou podporu směruje ke kandidátovi, který není vyloženě proruský, který stojí třeba na pomezí, ale je schopen jasně prozápadním kandidátům konkurovat. Tuto roli hrálo v posledních letech hnutí ANO a jeho šéf Andrej Babiš. Dezinfo tedy v prezidentských volbách podporovalo jednoznačně Baštu, ale zároveň na půl plynu i Babiše, respektive útočilo na všechny, kteří by Babiše mohli ohrozit. Tento kalkulovaný pragmatismus je pozoruhodný,“ dodává Kučík.
Strachu z ozbrojeného konfliktu, který dezinformační scéna šíří, zneužívá ve své kampani i sám Babiš, jehož volební tým nechal vylepit plakáty, na nichž šéf ANO slibuje, že „nezavleče Česko do války“, protože je „diplomat“, a „ne voják“, respektive „generál“. Jde o jednoznačnou politickou demagogii, protože podle ústavy nemá prezident žádné pravomoce, jak by mohl Česko „zatáhnout“ do válečného konfliktu.
To, že za dezinformacemi stojí Moskva, sice Kreml nikdy nepřizná, podle Víta Kučíka z Českých elfů se ale nepřetržitý proud propagandy do českého kyberprostoru a „pravdivé informace“ nápadně shodují s ruským výkladem světa a ruskými zájmy. Velmi aktivní jsou různé proruské weby, které dlouhodobě kritizují západní zaměření České republiky a během prezidentské kampaně podporovaly Baštu a Babiše a „házely špínu“ na Pavla a Nerudovou. Velký dopad mají řetězové maily, které za několik dní osloví až desítky tisíc adresátů.
Dezinformace šířené právě řetězovými maily nebo po sociálních sítích zaznamenal i profesor Stanislav Balík, děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Ovlivní podle něho druhé kolo prezidentských voleb? „Velmi pravděpodobně ano,“ tvrdí profesor Balík. „Mám za sebou i rozhovory s několika lidmi, kteří v prvním kole volili jednoho z nepostupujících kandidátů, a vidím, jaký vliv na ně takové dezinformace mají.“