Když je 650 miliard korun málo peněz. Další americká banka má na kahánku

Nevyplatíme si za letošní rok prémie, řekli si manažeři krachující americké banky First Republic. Nejspíš mají důvod.

Když je 650 miliard korun málo peněz. Další americká banka má na kahánku
First Republic Bank | Larry Zhou / Shutterstock.com

Když se počátkem března začala potápět Silicon Valley Bank, bylo jasné, že i First Republic má na kahánku. Její klientela je prakticky totožná jako u SVB, jen s tím rozdílem, že First Republic funguje více jako správce osobního jmění (wealth management) technologických bossů; například Mark Zuckerberg má od FR obří hypotéku. Navíc obě banky držely stejná aktiva; když se jich začala SVB pod cenou zbavovat, ještě jejich cenu stlačila dolů pro všechny ostatní, tedy i pro FRC. 

Bezprecedentní krok

V první týden krize proto dali hlavy dohromady ministryně financí Janet Yellenová, první muž Fedu Jay Powell a Jamie Dimon, šéf největší americké banky JPMorgan Chase. Sehnali jedenáct velkých bank, které si u First Republic takřka přes noc uložily celkem třicet miliard dolarů, tedy něco přes 650 miliard korun. Byl to do značné míry bezprecedentní krok spolupráce mezi soukromým a veřejným sektorem v záležitosti, jež vyžadovala rychlost, stejně jako diskrétnost.

Jenže to nepomohlo. Na konci roku 2022 měla banka aktiva ve výši 213 miliard dolarů a vklady ve výši 176 miliard dolarů. V týdnu končícím 17. březnem však celkový objem vkladů FRC poklesl o 89 miliard dolarů – i přes zmíněnou třicetimiliardovou injekci a přes to, že si banka během té doby půjčila od Federálního rezervního systému více než dvacet miliard dolarů a o deset miliard navýšila i své krátkodobé půjčky (především od Federal Home Loan Bank). Během téže doby přišly akcie banky o devadesát procent své hodnoty a minulé pondělí dosáhly historického minima 12,18 dolaru za akcii.

A aby toho nebylo málo, minulou středu Fed dále zvedl úrokové sazby, ačkoli (i s ohledem na bankovní trable) jen o čtvrt bodu. Každé zvýšení sazeb snižuje výnos z cenných papírů se vzdálenou dobou splatnosti – a těch má First Republic stejně jako její větší kolegyně SVB nadprůměrné množství.

Slovem dne je nejistota

Situace FRC (a jestli a jak jí šlo předejít) bude – stejně jako zánik Silicon Valley Bank a Signature Bank – příští týden předmětem slyšení v Kongresu.

V terénu mezitím panuje chaos. Ve snaze o záchranu First Republic například pokračuje JPMorgan Chase, ačkoli si ohrožená banka „ke zvážení strategických alternativ“ najala i konzultační firmu Lazard (LAZ).

To vše přispívá k nejistotě ohledně budoucnosti First Republic, což zase odrazuje investory. Mají pravdu pánové z představenstva; na prémie to vážně letos nevypadá.