Kdy půjdeme do důchodu

Pokud existuje nějaký vládní evergreen, je to slib, že kabinet připraví důchodovou reformu. Slíbila to předchozí vláda Andreje Babiše, přičemž výsledek je prakticky nulový. Svou důchodovou reformu slíbil vypracovat také pětikoaliční kabinet Petra Fialy.

Kdy půjdeme do důchodu
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Zatím jedním z mála konkrétnějších výstupů je vyjádření ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky, že bude nutné posunout důchodový věk, který je momentálně zastropovaný na 65 letech.

Víc toho neřekl, spíše alibisticky prohlásil, že rozhodnutí bude až na dalším kabinetu. Zásadní problém totiž podle něj nastane až po roce 2030, kdy začnou penzi pobírat silné populační ročníky takzvaných Husákových dětí (narozených počátkem sedmdesátých let minulého století), které do důchodového systému zatím hojně přispívají.

Na druhou stranu je možná jedno, jestli ministr Jurečka nějakou důchodovou reformu včetně posunutí penzijního věku ve vládě prosadí, nebo neprosadí. Je totiž velmi pravděpodobné, že kabinet, který přijde po Fialových ministrech, si vymyslí zase něco jiného. 

Nezapomínejme, že důchodci jsou významnou voličskou skupinou. Velmi rychle to pochopil i Andrej Babiš. Když vláda Bohuslava Sobotky, v níž byl šéf ANO ministrem financí, zastropovala v roce 2016 penzijní věk právě na současných 65 letech, nechal se Babiš slyšet, že je to populismus. O tři roky později, už jako premiér, dokonce připustil, že by se důchodový věk mohl snížit (!!!). 

Máme se v dalších letech ještě na co těšit. O to dražší a bolestnější to bude, až se opravdu dostaneme do důchodového maléru.