Jaký průběh budeš mít?

GeneSpector

Jaký průběh budeš mít?
„Nezažil jsem, že by v akademickém prostředí bylo něco takového možné takto rychle,“ říká Otomar Sláma.

Když Technologická agentura ČR loni v dubnu vypsala program, ze kterého šly rychle čerpat peníze na boj s covidem, vedení Univerzity Karlovy nelenilo. Obeslalo všechny své přírodovědné a medicínské fakulty, jestli by neměly nějaký nápad. Ozval se profesor Stanislav Kmoch z 1. lékařské fakulty, který už léta zkoumá vzácná onemocnění. Aby mohl svážet vzorky z celého světa, vyvinul již v minulosti roztok, který tyto vzorky konzervuje. Podle jeho názoru mohl pomoci i s covidem, protože v té době musely laboratoře vzorky chladit, navíc byly infekční.

Za dva měsíce profesor zavolal Otomaru Slámovi, řediteli CUIP, že má hotový roztok, který udrží vzorky stabilní i tři dny a zároveň je bezpečný pro zdravotnický personál. Nejdřív ho začali nosit po litrech do nemocnic, následně jim došlo, že je potřeba tomu dát nějakou „štábní kulturu“. A že by rádi měli kity pro komplexní testování. Na to ale potřebovali spojit síly s výrobci a distributory.

Dali se proto dohromady s českými firmami Generi Biotech, Spadia Lab a ZKV Career a v červenci už u notáře podepisovali založení společné firmy GeneSpector. Podařilo se jim dovyvinout test, který zkrátil protokol z 3,5 hodiny na 65 minut, což umožnilo navýšit nedostatkovou kapacitu laboratoří o více než 300 procent. Od zadání pro pana profesora Kmocha do tohoto okamžiku uběhlo 44 dní. „To je, myslím, dobrý výkon, nezažil jsem, že by něco takového bylo dříve v akademickém prostředí možné takto rychle,“ vzpomíná Otomar Sláma. Každý třetí PCR test v Česku je dnes od této univerzitní společnosti.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit