Jak nebojovat minulou válku

Konflikt na Ukrajině může sloužit jako příprava pro konflikt Západu s Čínou, oběma stranám

Jak nebojovat minulou válku
Kdo si myslel, že kyberzbraně v moderní válce nahradí dělostřelectvo, tanky a pěchotu, musí být nyní zklamán. | Profimedia.cz

Válka bývá pohříchu nejlepším inovátorem a tato válka není jiná. Klíčové téma současnosti, schopnost člověka vytěžit technologické výhody na maximum jejich funkční integrací do systémů stávajících, v ní zažívá ostrou zkoušku – stejně jako zpětný odraz proměny těchto procesů na lidské konání. Některé kontury budoucí reality už se začaly rýsovat.

1) Nejistý svět. Nepředvídatelné a bleskurychlé změny budou hrát stále větší roli ve všech oblastech existence, přírodními katastrofami počínaje a dopady technologického propojení světa konče. „Nejdůležitější lekcí války na Ukrajině je selhání lineárního myšlení,“ píše Liana Fixová z americké Rady pro zahraniční vztahy (CFR). Jako příklad uvádí předpoklad, že ruský útok na Ukrajinu povede k rychlému vojenskému vítězství.

Zdá se tedy, že abychom uměli na rychlé nepředvídané změny účinně reagovat, je třeba omezit takové lineární, doktrinární, ideologické myšlení na minimum; vzorec včera naučený může být již zítra neplatný. Pro lídry – politické, vojenské i korporátní – to bude znamenat nutnost rozhodovat se na základě méně úplných informací než dosud.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit