Glosa: Všichni jsou nahraditelní, až na ministra Blažka

O Blažkovi, mocném muži brněnské ODS, se říká, že bez něj by Fiala nebyl premiérem. Jak by ho pak mohl vyhodit z vlády?

Glosa: Všichni jsou nahraditelní, až na ministra Blažka
Pavel Blažek | foto Profimedia.cz

Stát se může samozřejmě cokoli, ale že by ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) skončil ve vládě, je asi tak pravděpodobné, jako že by Andrej Babiš (ANO) přiznal, že nese vinu na mrtvých za pandemie koronaviru. A samozřejmě platí i to, že každý je nahraditelný. Ovšem jen s pár výjimkami, mezi němž patří právě Blažek (a chcete-li, i přirovnávaný Babiš).

Kolem Blažka je v posledních dnech nicméně pořádně dusno, což samozřejmě není způsobeno tropickým počasím, ale především jeho „náhodným“ setkáním s lobbistou a podnikatelem Martinem Nejedlým, někdejší kremelskou spojkou prezidenta Miloše Zemana. 

Tato schůzka v jedné pražské restauraci byla spíše pověstnou třešničkou na dortu, Blažek má za sebou více nestandardních kroků včetně jeho propojení s kauzou kupčení s brněnskými byty. Piráty to vede k vnitrostranickému hlasování, které teoreticky může vyústit i v jejich odchod z koalice. Organizace Million chvilek pro demokracii zase svolala proti Blažkovi happening. A sejdou se i lídři koaličních stran.

Těžko si ovšem i v takto relativně napjaté situaci představit, že by premiér Petr Fiala (ODS) svého spolustraníka ze své vlády vyhodil. O Blažkovi, mocném muži brněnské organizace občanských demokratů, se říká, že bez něj by Fiala nebyl ministerským předsedou. A Markéta Vaňková (ano, ta s tím bílým práškem) zase brněnskou primátorkou. 

Blažkův vliv je skutečně nemalý, před časem si díky svému dominantnímu postavení dokonce vysloužil pejorativní přezdívku Don Pablo. Pravděpodobnější je proto varianta, že se Fiala pokusí současné rozbroje urovnat a všechny zúčastněné uklidnit.

Ale kdo ví, třeba se skutečně dočkáme nějakého překvapení.