Konference Fit for 55

foto Tomáš Novák, týdeník HROT

Fit for 55

Týdeník Hrot uspořádal konferenci o evropských klimatických cílech

Jan Brož

Jan Brož

redaktor

Galerie (11)

Jsou současné rekordní ceny elektřiny a plynu důsledkem příliš intenzivního klimatického úsilí Evropy, nebo naopak toho, že transformace směrem k zelené budoucnosti postupuje příliš pomalu? Odpovědi se budou diametrálně lišit podle tábora, ve kterém se zeptáte. A podobné je to prakticky u jakéhokoli dotazu, který se týká snahy snížit emise skleníkových plynů do roku 2030 o 55 procent.

To bylo patrné i na konferenci Fit for 55, kterou v minulém týdnu pořádal týdeník Hrot s podporou energetické společnosti Sev.en. Řečníci, europoslanec Alexandr Vondra, prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová, analytička Hospo­dářské komory Karina Kubelková, šéf Unie nezávislých petrolejářů Ivan ­Indráček a analytik Sev.en Radek Jirků, nabídli mnoho pohledů a ještě více jich nabídli přítomní hosté.

Shodli se však jen na tom, že boj proti klimatickým změnám je nezbytný. Otázkami, jakými prostředky ho vést, jak intenzivně, na jaké sféry se zaměřit a co jsou nejlepší cesty pro Českou republiku, se budeme muset ještě zabývat. 

„Je to nutnost, nebo ideologické běsnění? Je to obojí,“ míní o klimatickém úsilí Evropy europoslanec Alexandr Vondra. Aktivisty propagovaný klimatický pilíř evropských zelených plánů podle něj zastínil biodiverzitu či cirkulární ekonomiku.

foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

„Česká republika má tu nejhorší startovní pozici,“ prohlásila hlavní analytička Hospodářské komory Karina Kubelková s ohledem na exportně zaměřený autoprůmysl a geografii nepříliš vhodnou pro rozvoj obnovitelných zdrojů.

foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

„Reálně hrozí, že potravin tady bude nedostatek,“ varovala prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová. Plány Evropy podle ní mohou vyhnat produkci potravin do třetích zemí.

foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Radek Jirků z energetické společnost Sev.en varoval před investicemi do výroby elektřiny z plynu. Smysluplnější podle něj bude zaměřit se na vývoj akumulace.

foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Šéf Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček apeloval v boji proti klimatickým změnám na technologickou neutralitu. Elektromobilita je podle něj nespravedlivě zvýhodněna proti jiným šetrným technologiím.

foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Diskutující se s moderátorem Miroslavem Zámečníkem shodli, že ne vždy je chyba na straně Bruselu. Česká republika i některá odvětví ekonomiky by měly být aktivnější v prosazování svých zájmů.

foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Podle ředitele odboru energetiky a ochrany klimatu ministerstva životního prostředí Pavla Zámyslického není zrušení emisních povolenek, které prodražují elektřinu, reálné.

foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Hlavní ekonom ČEZ Pavel Řežábek nesouhlasil s tím, že by evropský boj proti změnám klimatu byl osamocený, a tedy nesmyslný. Své úsilí zintenzivňuje celý svět včetně Číny.

foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Podle ředitele sdružení AKU-BAT Jana Fouska nemá řada firem ze sektoru automotivu s transformací na elektromobilitu problém. Výjimkou jsou výrobci výfuků.

foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Šéf tuzemského zastoupení Schneider Electric Vladimír Tichý vidí nevyužitý potenciál v energetické efektivitě. Uspořená energie může značně snížit spotřebu, a tedy i emise.

foto Tomáš Novák, týdeník Hrot