Důvod k nervozitě? Chytrá karanténa bude celá pod Válkem

Chytrou karanténu, která měla být jedním z hlavních nástrojů boje s pandemií covidu-19, už Armáda ČR provozovat nechce. Od června proto projekt zcela přešel pod ministerstvo zdravotnictví vedené Vlastimilem Válkem (TOP 09).

Důvod k nervozitě? Chytrá karanténa bude celá pod Válkem
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek | foto Profimedia.cz

Měl to být jeden z hlavních nástrojů tehdejší vlády Andreje Babiše, jak zkrotit vysoká čísla nakažených koronavirem. V Chytré karanténě byly propojeny hygienické stanice, nemocnice, odběrová místa, ordinace praktických i odborných lékařů či laboratoře. Běžní občané se s ní dostali do kontaktu i díky aplikaci eRouška, monitorující pohyb nakažených, a Tečka s certifikáty o bezinfekčnosti nebo při trasování. Do provozu Chytré karantény měla hodně co mluvit armáda, která významně pomáhala právě při trasování.

Jenže to je minulostí. „Předáváme všechny naše zkušenosti s krizovým řízením a velením ministerstvu zdravotnictví,“ uvedla armáda v tiskovém sdělení. Kontroverzní projekt, který daňové poplatníky vyšel na více než miliardu korun, teď budou mít na starosti Válek, jeho náměstci a úředníci.

Proč je Chytrá karanténa kontroverzní? V Hrotu jsme popsali, jak špatně a nekoordinovaně byl projekt řízen. Armáda měla velkou zodpovědnost, ale jen málo pravomocí. Do fungování zasahovali nekompetentní politici a úředníci. V důsledku byly v ohrožení osobní údaje občanů a docházelo k rozsáhlému plýtvání veřejnými prostředky. Vše to popsali kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu a není se čemu divit, že disciplinovaní vojáci nechtějí mít s takovým zmetkem nic společného.

Ministerstvo zdravotnictví bude mít koncem měsíce ještě spolu s armádou společný „štábní nácvik“, kdy prověří funkčnost zavedených a převzatých postupů na ministerstvu.

Jeden z náměstků ministra zdravotnictví prohlásil, že doufá, že už systém nebude nikdy nutné použít v tak velkém rozsahu. My v to doufáme také. Hlavní koordinační roli totiž bude mít ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Veškeré postupy přejdou na jeho úředníky. A zatímco Válek se dosud ve vedení resortu ukazuje jako poměrně velký chaotik, ani ministerští úředníci v minulosti během pandemie zrovna neexcelovali. Jako příklad stačí uvést jejich příšerná opatření proti šíření koronaviru, která z důvodu věcných i formálních chyb rušily soudy jedno za druhým. 

Čím méně problémů s koronavirem bude současná politická a úřednická reprezentace řešit, tím lépe. I z toho důvodu si přejme, aby se už další velké vlny covidu-19 neopakovaly.