Američané tvrdí, že Rusové na Ukrajině nově používají rakety, které získali od severokorejského režimu Kim Čong-una, jednoho z nejvíce uzavřených totalitních režimů světa. A stejný názor vyjádřily i další státy. Celkem se jedná o necelou padesátku zemí. Kromě USA, Evropské unie a Velké Británie jde rovněž o Austrálii, Japonsko, Jižní Koreu nebo Argentinu.
Tyto státy, které vesměs podporují Ukrajinu v jejím boji proti Rusku, si stěžují na to, že vůdci obou zemí – Putin a Kim – obcházejí sankce OSN, protože obchodují se zbraněmi. Přitom už v roce 2006 Rada bezpečnosti OSN odhlasovala, že Severní Korea nesmí dovážet ani vyvážet zbraně, protože pracuje na vývoji vlastního jaderného programu.
Kritici tvrdí, že Severní Korea poskytuje Rusku balistické střely, kterými pak Kreml bombarduje ukrajinské území. „Přesun těchto zbraní zvyšuje utrpení ukrajinského lidu, podporuje ruskou útočnou válku a podkopává globální režim nešíření zbraní,“ napsali ministři zahraničí 47 států s tím, že rakety byly použity proti Ukrajině během bombardování ze 30. prosince a 2. ledna.
Navíc hrozí, že Rusko na oplátku KLDR poskytne nejrůznější technické a vojenské informace. V konečném důsledku tato spolupráce povede k vyššímu bezpečnostnímu riziku nejen v Evropě, ale také na Korejském poloostrově a v celém indo-pacifickém regionu.
Už v roce 2022 americká velvyslankyně v OSN Linda Thomasová-Greenfieldová varovala, že Rusko se Severní Koreou vyjednává o dodávkách velkého množství munice. Sbližování obou režimů dokazuje i to, že Putin loni v září přivítal Kim Čong-una ve východním Rusku na kosmodromu Vostočnyj.
Kreml slíbil Pchjongjangu pomoc s vypouštěním satelitů. Kim zase podpořil ruský „spravedlivý boj“ na Ukrajině. Severokorejský diktátor navštívil rovněž ruské zbrojovky.
Už o dva měsíce později ohlásil „raketový Kim“ – po několika předchozích nezdarech – první úspěšné vypuštění vojenské špionážní družice. Letos chce s vypouštěním vojenských družic pokračovat.
Bližší vojenská spolupráce obou režimů samozřejmě znepokojuje Jižní Koreu, kterou Kim označil za nejvíce nepřátelský stát. Jihokorejský ministr obrany Shin Won-sik navíc varoval, že Severní Korea může kromě balistických střel krátkého doletu dodávat Rusku i nové typy taktických raket, aby před volbami v Jižní Koreji a ve Spojených státech eskalovala napětí. Ministr odhadl, že korejská diktatura poskytla loni Kremlu několik milionů dělostřeleckých granátů ráže 155 a 122 milimetrů.