Cítit se jako maso v hamburgeru aneb Když chybí společný příběh

S čím můžeme počítat v nadcházejícím roce, který bude ve znamení dvojích voleb a navíc vypořádávání se s následky koronaviru Podle sociologa Martina Buchtíka převládá v Česku o dost lepší nálada než třeba v roce 2013, kdy kulminovala politická krize, nebo v roce 2015, kdy zas vrcholily obavy z migrace. Navíc pandemie se trefila do období, kdy Češi pociťovali něco jako spotřebitelský komfort, takže se Česko i jeho obyvatelé měli nejlépe v dějinách. Že Andrej Babiš bude držet při životě všechny výdajové programy, které se postarají, aby skokově nevzrostla nezaměstnanost a s ní i nespokojenost, se samo sebou rozumí, ale podle Buchtíka by to před volbami udělala každá vláda. Vzácný nadhled a k tomu jedno varování – zavřené školy mohou poznamenat šance části jedné generace na dlouho, protože jeden počítač je samozřejmost, ale tablet s dobrým internetovým připojením pro každé dítě samozřejmost zdaleka není. Nerovnost šancí se bude prohlubovat. Tento rozhovor si fakt přečtěte, málokdo mluví s takovým nadhledem.

Trávit čas hledáním polodrahokamů je forma rekreace a neliší se tak moc od ve zdejším kraji milovaného houbaření. Dobré lokality si samozřejmě nechávají znalci sami pro sebe, stejně tak jako ptáčkaři každému na potkání neříkají, kam mají ve středních Čechách chodit na vlhy pestré, což je v tomto oboru rozhodně víc než nějaký achát nebo ametyst. Ani v Hrotu úplně konkrétní tutová „místečka“ neprozrazujeme, ale na přibližnou orientaci, kam na „výlet za krásnými šutry“, to stačí. Navíc, na takový kopec zvaný Syslík by alespoň jednou za život už kvůli tomu názvu měl vyšplhat každý.

Od zdolání Syslíka k vážným věcem: pokud se něco nestane, tak kromě zhruba čtvrtinového očekávaného poklesu letošní poptávky po automobilech způsobeného krizí na jejich výrobce dopadne další zásek v podobě pokut za nedodržení přísných evropských emisních limitů. Sotva se lze divit tomu, že protestují, když při stejné struktuře prodávaných modelů šly jejich provozní zisky dolů o polovinu, v případě Škody podle výpočtů analytiků z České spořitelny o 79 procent. Pokud se vám zdá schizofrenní na jedné straně dávat dotace na udržení zaměstnanosti a na straně druhé pokutovat zrovna teď, tak nejste sami. Nešlo by v Bruselu vymyslet něco chytřejšího, třeba pokuty přetavit do nějakého investičního závazku do ekologických opatření, prosím

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit