Chcete pracovat pro Muska? Připravte se na nečekanou otázku

Hrot24, vygenerováno v Midjourney

Chcete pracovat pro Muska? Připravte se na nečekanou otázku

Elon Musk, miliardář a zakladatel společností Tesla, SpaceX a PayPal, jehož majetek se odhaduje na zhruba 5,98 bilionu korun, sdílel svůj specifický přístup k výběru nových zaměstnanců. Musk se zásadně odlišuje od tradičních personalistů, pokud jde o vedení pracovních pohovorů.

Michael Skřivan

Michael Skřivan

šéfredaktor

V roce 2014 se v rozhovoru pro Auto Bild svěřil, že místo toho, aby kladl důraz na formální vzdělání nebo kvalifikace kandidátů, spoléhá na jednoduchou, ale účinnou otázku: „Jaké byly některé z nejtěžších problémů, které jste museli řešit, a jak jste je zvládli?“

Podle Muska tato otázka pomáhá nejen pochopit kandidátovu povahu, ale také odhaluje potenciální nepravdy v životopise. „To, co mě zajímá, jsou důkazy o mimořádných schopnostech,“ vysvětluje Musk. „Chci vidět, že kandidáti čelili skutečně náročným výzvám a dokázali je překonat.“

Jak Musk pozná, zda kandidát mluví pravdu? Tvrdí, že lidé, kteří skutečně řešili složitý úkol, si pamatují i ty nejmenší detaily. „Můžete se ptát na velmi specifické aspekty daného problému a oni budou znát odpovědi,“ uvádí Musk. „Naopak, ten, kdo za úspěch nenesl skutečnou odpovědnost, tyto detaily znát nebude.“

Muskův přístup je podpořen i vědeckými výzkumy. Studie publikovaná v prosinci v časopise Journal of Applied Research in Memory and Cognition se zaměřovala na různé techniky odhalování lží během pracovních pohovorů a potvrdila, že Muskova metoda je velmi efektivní.

Jedna z technik, nazvaná Asymmetric Information Management (AIM), poskytuje uchazeči jasný způsob, jak prokázat svou nevinu nebo vinu tím, že poskytne podrobné informace o dané problematice. Podle Codyho Portera, jednoho z autorů studie a Senior Teaching Fellow na University of Portsmouth, „jsou malé detaily klíčové v kriminalistických vyšetřováních: mohou poskytovat fakta k ověření a svědky k výslechům“.

Porter a jeho tým zjistili, že „pravdomluvní“ lidé se snaží prokázat svou nevinu tím, že poskytují více detailních informací, zatímco lháři se snaží informace zadržet. Studie zjistila, že použití metody AIM může zvýšit pravděpodobnost odhalení lhářů téměř o 70 procent. To je dobrá zpráva nejen pro Muska, ale i pro další manažery, kteří tuto vědecky podloženou strategii přijmou.

„A samozřejmě se chcete ujistit, že pokud šlo o nějaký významný úspěch, byl za něj kandidát skutečně odpovědný. Nebo snad byla odpovědnost ve skutečnosti někde jinde?“ ptá se Musk. „Obvykle někdo, kdo skutečně musel zápasit s problémem, opravdu rozumí detailům a nezapomíná je.“

Podobný přístup zastával i Steve Kaufer, bývalý ředitel společnosti TripAdvisor. Kromě otázky na nejtěžší projekt, který kandidát řešil, se ptal také: „Jak byste zdokonalili svůj nejúspěšnější projekt?“ Tato otázka mnohé uchazeče často zaskočila, protože o této možnosti obvykle nikdy nepřemýšleli.

Pro uchazeče je tedy zásadní, aby byli připraveni nejen na běžné otázky, ale také na hlubší analýzu svých profesních úspěchů i schopností řešit složité problémy. Pokud chcete získat práci, neskrývejte detaily a buďte co nejvíce konkrétní. Pravdivé a podrobné odpovědi jsou klíčem k úspěchu.