Brazilská kávová krize ohrožuje trh i finanční instituce
www.chatgpt.com - vytvořeno pomocí nástroje Dall-E 2
Brazilská káva
Brazilská kávová krize ohrožuje trh i finanční instituce
Brazilský kávový trh, klíčový pilíř globálního dodavatelského řetězce, čelí hluboké finanční krizi, jejíž důsledky mohou přesáhnout hranice země. Dvě významné obchodní společnosti, Atlantica a Cafebras, patřící do skupiny Montesanto Tavares, požádaly o soudní ochranu před věřiteli v rámci restrukturalizace dluhu ve výši 1,1 miliardy realů (zhruba 181,6 milionu dolarů). Tento krok nejen zvyšuje riziko ztrát pro brazilské banky, ale také znepokojuje mezinárodní kávový trh, který se již nyní potýká s růstem cen.
šéfredaktor
Největší část dluhu, 765 milionů realů, připadá na státní Banco do Brasil, která tyto prostředky poskytla prostřednictvím předexportních kontraktů (ACC). Dalšími věřiteli jsou Banco BTG Pactual s pohledávkami 181,5 milionu realů a Banco do Nordeste s 100,9 milionu realů. Přestože menší banky drží také část dluhu, jejich podíl je marginální. Dluh vychází především z ACC kontraktů – finančního nástroje, kterým banky poskytují firmám prostředky výměnou za očekávané příjmy z budoucího exportu. Zda firmy dluží také pražírnám nebo dovozcům, není zřejmé. Jeden z analytiků k tomu uvedl: „Pro tak relativně malé společnosti je to ohromující částka.“
Dopady na kávový průmysl a globální trhy
Finanční problémy Atlantica a Cafebras vznikly kvůli sérii nepříznivých událostí. Hlavním faktorem byl prudký nárůst světových cen kávy, který způsobil komplikace v zajišťovacích operacích – nástrojích určených k ochraně před tržními výkyvy. Tento cenový šok navíc zasáhl firmy v době, kdy již čelily dalším provozním problémům, což vedlo k akutní krizi.
Restrukturalizace dluhu, o kterou firmy usilují v rámci soudního řízení, je však pouze dočasným řešením. Zpoždění či nedodávky objednávek by mohly způsobit další tlak na již napjatý dodavatelský řetězec, což by vedlo k dalšímu růstu cen na globálním trhu. To by zasáhlo nejen odběratele, ale i koncové spotřebitele. Banky, jež investovaly do ACC kontraktů, by v případě neúspěšného vyjednávání mohly čelit konkurznímu řízení a ztrátám, což by mohlo poškodit jejich reputaci v zemědělském sektoru.
Krize Atlantica a Cafebras zároveň odhaluje zranitelnost komoditních trhů, kde i zavedené společnosti mohou podlehnout nečekaným ekonomickým tlakům. Situace na brazilském trhu s kávou se nyní stává testem odolnosti nejen pro jednotlivé firmy, ale i pro celý sektor. Mezinárodní komunita sleduje vývoj s obavami, protože budoucnost dvou významných obchodníků, miliardové dluhy a klíčová část světových dodávek kávy zůstávají nejisté.