Biden povolil těžbu lithia v Nevadě. Nový důl vybudují Australané

foto Shutterstock.com

Biden povolil těžbu lithia v Nevadě. Nový důl vybudují Australané

Bílý dům schválil povolení pro těžbu lithia v nevadské poušti. Za projektem stojí australská firma Ioneer. Cílem je získat dostatek lehkého kovu na výrobu baterií pro 370 tisíc elektromobilů ročně.

František Novák

Obavy z čínské dominance v sektoru těžby lithia a výroby lithium-iontových baterií donutily Bidenovu administrativu vydat povolení pro nový lithiový důl Rhyolite Ridge v americkém státě Nevada.

Kromě toho australská společnost Ioneer, jež za projektem stojí, získá také daňové úlevy na podporu lithiového byznysu. Americká vláda tím chce omezit čínskou dominanci výroby akumulátorů, jež jsou nezbytné pro produkci elektrických vozidel.

Australané navíc získají od americké vlády půjčku ve výši 700 milionů dolarů na rozjezd lithiového dolu. S produkcí kovu se počítá po roce 2028. Důl má zvýšit současnou americkou produkci na čtyřnásobek. Západní producenti baterií stále nedokážou ve větší míře konkurovat asijským výrobcům, zejména těch z Číny.

Většina nových těžebních projektů nerostných surovin naráží v Severní Americe i v Evropě na silný odpor ekologických organizací nebo místních obyvatel. Těžba totiž vyžaduje ohromné množství vody a energií, ale i využívání chemických sloučenin, které mohou být pro okolní životní prostředí toxické.

Americké úřady nově uvedly, že firma Ioneer upravila svůj projekt a slíbila, že dopady na okolní přírodu budou minimální. Ředitel společnosti Ioneer Bernard Rowe zdůraznil, že nový důl v Nevadě sníží závislost amerických zákazníků na čínských výrobcích. „Máme jedno z největších ložisek lithia a boru na světě. Vše je v podstatě připraveno k výstavbě,“ prohlásil. Dokončení projektu odhadl na 1,2 miliardy dolarů.

Spojené státy přitom mají dostatečné zásoby lithia. Nově americká geologická agentura Geological Survey uvedla, že bylo nalezeno dalších pět až devatenáct milionů tun lithia v Arkansasu. Přesto se většina lithia nyní těží v Austrálii nebo se získává ze solných jezer v Chile a poté se suroviny zpracovávají v Číně.

V současnosti funguje ve Spojených státech jen jeden lithiový důl, Albemarle’s Silver Peak v Nevadě, který ročně vyprodukuje zhruba pět tisíc tun kovu. Připravuje se také projekt dolu Nevada’s Thacker Pass, který má na starosti kanadská společnost Lithium Americas a je podporován automobilkou General Motors.

Americké ropné firmy ExxonMobil a Occidental pak počítají s vlastní těžbou lithia v Arkansasu a v Kalifornii.