budova firmy Oracle

budova firmy Oracle

Shutterstock.com

Oracle míří do srdce Evropy. Dvoumiliardová investice přímo do německého cloudu

Americký technologický velikán Oracle se rozhodl sešlápnout plyn – a směr drží pevně na západ Německa. Během příštích pěti let plánuje investovat 2 miliardy dolarů (tedy zhruba 1,71 miliardy eur) do rozvoje své cloudové a AI infrastruktury právě v této části Evropy. Většina peněz přistane v Porýní-Mohanu, konkrétně v okolí Frankfurtu, kde se rýsuje nový digitální uzel.

Michael Skřivan

Michael Skřivan

šéfredaktor

„Rostoucí poptávka po cloudových řešeních ukazuje, že digitální transformace v naší zemi postupuje dobře,“ pochvaluje si spolkový ministr pro digitální záležitosti Karsten Wildberger (CDU), který investici vítá s otevřenou náručí. A dodává: „Chceme v této cestě pokračovat společně s podnikatelskou komunitou a dále rozšiřovat roli Německa jakožto přední digitální lokality v Evropě.“

Oracle si zřejmě nechce nechat ujet vlak. A rozhodně ne ten, který uhání vysokou rychlostí přímo skrze datová pole budoucnosti – cloudu, umělé inteligence a digitální infrastruktury. Právě v Německu totiž technologičtí giganti nacházejí ideální podmínky k rozmachu.

Frankfurt: Mekkou datové doby

Frankfurt nad Mohanem není jen evropské bankovní srdce. Je to také domov největší internetové ústředny světa, slavného DE-CIX, který umožňuje extrémně rychlou výměnu dat. Tahle výhoda je pro technologické hráče klíčová. Právě díky DE-CIX se Frankfurt stal neoficiálním hlavním městem evropského cloudu – a to láká i další firmy.

Vedle společnosti Oracle už do oblasti investovali i Amazon Web Services, Microsoft a Google. Všechny tyto společnosti zde budují nová datová centra, čímž se západní Německo stává digitálním epicentrem kontinentu. A Oracle do této skládanky nyní přidává svůj vlastní těžkotonážní dílek.

„Tato miliardová investice pomůže organizacím v celém Německu urychlit transformaci v oblasti umělé inteligence a cloudu,“ prohlásil Thorsten Herrmann, šéf společnosti Oracle Germany. Z jeho slov je patrné, že Oracle nehodlá v Evropě pouze paběrkovat, ale chce hrát o první místa.

Stíny suverenity

V celé digitální euforii se ale ozývají i kritické hlasy. Dominance amerických firem na evropském digitálním poli vyvolává dlouhodobé debaty o digitální suverenitě. Zvlášť v situaci, kdy se do Bílého domu vrátil Donald Trump. Otázky typu „Jak nezávislé je Německo, pokud jeho technologie pochází ze zahraničí?“ zní stále naléhavěji.

Skeptici varují: technologická infrastruktura postavená výhradně na amerických základech může být zranitelná – nejen obchodně, ale i geopoliticky. A přestože politici jako Wildberger se snaží malovat budoucnost v zářivých barvách, strategická autonomie Evropy zůstává jedním z velkých nevyřešených témat digitální dekády.

Cloudová šachovnice

Oracle v tomto boji není osamocen. Na globální úrovni soupeří s giganty jako Amazon, Google či Microsoft, ale na domácím evropském trhu se potýká i se silným německým rivalem – SAPem. Rozhodnutí investovat právě v Německu tedy není jen technologickým kalkulem, ale také geopolitickým gestem.

Společnost sídlící v texaském Austinu se specializuje především na databázová a cloudová řešení a má ambici se prosadit i v éře umělé inteligence. Právě zde se ukazuje, že vývoj software a výstavba fyzické infrastruktury – tedy datových center – jdou dnes ruku v ruce.

A Oracle už zjevně nechce zůstat v závěsu.