Afghánistán se stává oblíbenou destinací youtuberů

Afghánistán se stává oblíbenou destinací youtuberů

Shutterstock.com

Youtubeři a Tálibán: Když se dobrodružství mění v kontroverzi

Nolan Saumure, osmadvacetiletý kanadský youtuber, se loni v létě vydal do Afghánistánu, země, kde od roku 2021 vládnou tálibové. Přešel pěšky z Pákistánu, aby ukázal „druhou tvář Afghánistánu“ – tu, kterou podle něj západní média opomíjejí: přírodní krásu, přátelské lidi a podle jeho slov „divokou zábavu“. Během svých cest se setkal s běžnými občany i ozbrojenými bojovníky. Jeden z nich si na jeho popud dokonce stáhl Duolingo, aby se naučil anglicky.

Michael Skřivan

Michael Skřivan

šéfredaktor

Saumure, jehož kanál Seal on Tour sleduje 655 tisíc odběratelů, si získal popularitu hlavně díky videím typu48 hodin v největším slumu IndieneboJamajka, kterou jsem nečekal. Afghánistán, kde se ženy nemohou na veřejnosti bavit a každodenní život se odehrává mezi muži, představuje pro jeho publikum exotickou podívanou.

Ve videu nazvanémAfghánistán má příliš testosteronuho fascinuje atmosféra ryze mužského prostředí, se kterým se v Afghánistánu setkával.

V jednu chvíli narazí na hrstku děvčátek hrajících si venku a poznamená, že jim společnost v dospělosti všechno sebere, což ho prý rmoutí. Zbytek jeho obsahu je však oslavou mužské společnosti a pospolitosti.

Saumure není jediný, kdo si dělá kariéru na záběrech z destinací, které běžní turisté nenavštěvují. Po odchodu amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021 se tam vydali další influenceři.

Britský youtuber a dobrodruh Miles Routledge v roce 2021 přiletěl do Kábulu právě ve chvíli, kdy Tálibán ovládl město, a musel být evakuován britskou armádou.

Když se v roce 2023 potřetí vrátil do Afghánistánu, Tálibán ho věznil několik měsíců. Youtuber po propuštění uvedl, že jeho věznění připomínalo luxusní dovolenou. Měl k dispozici služebnictvo a dům, který mohl používat: „Byl to dobrý setup. V podstatě jsem chilloval,“ říká ve svém videu.

Videa s podobnými názvy jakoFuck the Media: I Went to AFGHANISTAN!neboAfghanistan is NOT What You Think!ukazují zemi jako pohostinnou a přívětivou. Někdo natáčí modlitebny a hory, jiný si zkusí střílení s tálibánci.

Youtuber Arab, který má 1,8 milionu odběratelů a mezi jeho hity patříThe Young Taliban Train Me For War, kde si hraje s dětmi v maskáčích s napodobeninami zbraní, označuje svoje videa jako „novinářský obsah“.

V roce 2024 při střelbě ve městě Bamiyan zahynuli tři Španělé a tři Afghánci, odpovědnost převzala odnož Islámského státu. Ministerstvo zahraničí USA dále důrazně varuje před cestami do Afghánistánu.

Youtubeři si však nebezpečí vykládají po svém. „Občas je dobré ignorovat varování, která vaše vláda vydává, a řídit se spíše tím, co říkají jiní cestovatelé,“ říká Saumure.

Tento druh „extrémního cestování“ je výnosný byznys. Britský youtuber Harry Jaggard, který natočil sérii z Afghánistánu v roce 2023, tvrdí, že to byla jeho nejúspěšnější videa. „Abyste byli nejlepší, musíte někdy posouvat hranice,“ říká a dodává, že jeho další destinací bude Severní Korea.

Pauline Frommer, vydavatelka slavných cestovatelských průvodců Frommer’s, říká: „Z tradičního cestovního novinářství se o těchto místech nedozvíme, takže ta videa mají svoji hodnotu.“ Otázkou zůstavá: snaží se youtubeři informovat, nebo dělají jen divadlo pro algoritmy?