Víc oleje od Andreje. Agrofert navýší výrobu z řepky

Babišův Preol dostal od úřadů zelenou k navýšení výroby řepkového oleje. Bude to mít negativní dopad na životní prostředí.

Víc oleje od Andreje. Agrofert navýší výrobu z řepky
Andrej Babiš | Profimedia.cz

Podnik Preol, náležící do holdingu Agrofert nepřímo ovládaného premiérem Andrejem Babišem, získal souhlas Krajského úřadu Ústeckého kraje k plánovanému navýšení výroby v Lovosicích. Schválený záměr počítá s nárůstem zpracování řepky ze 448 na 540 tisíc tun ročně, výroba řepkového oleje se zvýší z 187 na 225 tisíc tun. Beze změny by naopak měl zůstat objem výroby bionafty.

Krajští úředníci záměr schválili ve zkráceném řízení o posouzení dopadu na životní prostředí (EIA). To u podobně významných investičních projektů nebývá pravidlem.

Dopady na životní prostředí přitom nebudou zanedbatelné. Preol navýší spotřeby technologické vody i různých chemikálií (hydroxid sodný, kyselina fosforečná, dusičná a mravenčí) užívaných při zpracování řepky. Logické je, že bude potřeba i více řepky. Mezi negativní dopady rozšířené výroby patří též nárůst objemu železniční a silniční dopravy.

Preol o schválení záměru požádal již v září loňského roku, ale později svou žádost stáhl k přepracování. Napodruhé předal dokumentaci krajskému úřadu letos v únoru. Příslušné úpravy lovosického závodu chce firma stihnout do října příštího roku.

Lovosický Preol je známý hlavně jako výrobce řepkové bionafty, která se povinně přimíchává do motorové nafty. Výsledky firmy kolísají v závislosti na vývoji ceny této komodity. Po nevydařeném roce 2017, kdy vinou nepříznivých cen biopaliv na trhu spadl Preol do ztráty 89 milionů korun, se firma předloni vrátila do kladných čísel. Čistý zisk dosáhl 164 milionů korun. Tržby za prodej vlastních výrobků a služeb stagnovaly na úrovni 5,3 miliardy korun.