Velké americké firmy si z války na Ukrajině udělaly technologickou laboratoř

Od začátku války si americké firmy zkoušejí nové technologie na Ukrajině. Vyniká v tom zejména datová společnost Palantir Technologies, která dělá zakázky pro americký Pentagon nebo FBI.

Velké americké firmy si z války na Ukrajině udělaly technologickou laboratoř
Válka na Ukrajině, ilustrační foto | Shutterstock.com

Generální ředitel Alex Karp kontroverzní analytické společnosti Palantir Technologies byl prvním vysoce postaveným manažerem americké společnosti, jenž se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským během války s Ruskem. Už po třech měsících od ruského útoku se dokázal dostat z polsko-ukrajinské hranice rozbombardovanou zemí až do Kyjeva do bunkru prezidenta.

Ukrajinské hlavě státu učinil nabídku, že jeho technologická firma – v Silicon Valley je považována za firmu s pochybnou pověstí, protože má uzavřené smlouvy s americkým Pentagonem, FBI, CIA a s dalšími americkými agenturami – bude poskytovat data a technologii umělé inteligence na podporu obrany napadené země. Karp věřil, že moderní technologie mohou porazit mnohem většího soupeře, podobně jako se to podařilo biblickému Davidovi v boji proti Goliášovi.

„Jsou obchodníky se zbraněmi 21. století,“ řekl k využití dat a umělé inteligence ve vojenství expert na bezpečnost Jacob Helberg, jenž je rovněž externím poradcem Palantiru (název pochází ze ságy Pán prstenů a jedná se o kouzelné kameny podobné křišťálovým koulím).

Ukrajinský ministr pro digitální transformaci a technologie Mychajlo Fedorov, kterému je pouhých třiatřicet let, si po návštěvě šéfa americké technologické firmy uvědomil, že Ukrajina má proti Rusku šanci pouze v případě, když vybuduje silný technologický sektor a bude vyvíjet vlastní moderní zbraně.

A proto poskytl možnost západním firmám, aby si nové technologie mohly vyzkoušet přímo ve válce. „Naším velkým posláním je udělat z Ukrajiny světovou technologickou laboratoř pro výzkum a vývoj,“ vysvětlil Fedorov pro americký časopis Time.

Po roce a půl působení Palantiru na Ukrajině dokázaly americké technologie proniknout do řady ukrajinských agentur, nejen vojenských, ale analyzují data také pro ministerstva školství nebo hospodářství. Klíčovým pomocníkem je ale pro armádu, protože dokáže využívat AI pro analýzu satelitních snímků a dat z otevřených zdrojů, aby mohl ukrajinským velitelům poskytnout podrobné a přesné zprávy z bojiště. Ty pak pomáhají při plánování útoků, zejména dělostřelectva a bezpilotních letounů.

Americký software je používán i pro sbírání důkazů o ruských válečných zločinech nebo monitoringu čištění zaminovaných území, přesídlování uprchlíků nebo pro boj s korupcí. Americká technologická firma své know-how Kyjevu zatím poskytuje zdarma. Není ale jediná, na Ukrajině se angažují i další giganti, jako je Microsoft, Amazon, Google nebo Starlink. Pomáhají s bojem proti kybernetickým útokům nebo poskytují internetové a cloudové služby.

Menší americké i evropské firmy se zaměřením na vývoj a produkci dronů rovněž v Kyjevě otevírají své pobočky, aby pomohly s obranou napadené zemi. Moderní technologie tak prostupují celou ukrajinskou armádou a také mění charakter největší války na evropském území od roku 1945.

Že Ukrajina potřebuje nové technologie, aby měla šanci Rusko porazit, jež má téměř neomezené lidské zdroje i zásoby těžkých zbraní a munice, zdůraznil už na podzim odvolaný šéf ukrajinské armády Valerij Zalužnyj. Upozornil, že se válka dostala do patové situace, za což byl prezidentem Zelenským a jeho poradci kritizován. Nakonec byl 8. února odvolán v rámci údajného „restartu“ armády.

Nicméně i jeho nástupce Oleksandr Syrskyj zdůraznil, že ukrajinská armáda bude potřebovat nové technologie, aby zvládla vytlačit ruské jednotky ze svého území. Spoléhá na nově vytvořené jednotky bezpilotních systémů, jež mají poskytnout zemi strategickou výhodu nad ruskými silami.