Válek se na penězích s lékaři nedohodl. Protest už může zažehnat jen Fiala

Ministerstvo slíbilo lékařům na platy 8,5 miliardy korun. Ti ovšem chtěli navýšení zanést do „tabulek“. Od prosince odmítá sloužit přesčasy šest tisíc lékařů.

Válek se na penězích s lékaři nedohodl. Protest už může zažehnat jen Fiala
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek | foto Profimedia.cz

Ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) došla trpělivost s nespokojenými lékaři. K dohodě obě strany nedospěly ani na pondělní (již čtvrté) schůzce, a tak Válek ukončil další vyjednávání. Od prosince tak přes šest tisíc lékařů odmítne sloužit přesčasy, což částečně omezí chod nemocnic.

O nezdaru jednání informoval náměstek ministra Václav Pláteník. Protestujícím lékařům prý resort v naprosté většině požadavků vyšel vstříc, odmítl ale přistoupit na navýšení tabulkových platů lékařů ve všech nemocnicích, nikoli jen těch přímo řízených ministerstvem. 

Tato podmínka původně nebyla jednou z těch, které mladí lékaři stanovili jako prioritní. Objevila se však spolu s tím, jak začalo přibývat nespokojených zdravotníků a do věcí se vložilo nejvyšší vedení České lékařské komory a lékařské odbory. „Náš partner požadavky stupňoval a neměl ochotu ke kompromisu,“ řekl ministr Válek.

Hra o miliardy: Válek snížil nabídku

Detaily z neúspěšného vyjednávání popsal náměstek Pláteník. „Ministerstvo dalo nejvyšší nabídku na nárůst platů, a to 8,5 miliardy korun od 1. ledna 2024, včetně pětiprocentního růstu platů tabulek. To bylo ze strany odborů bohužel odmítnuto jako nedostatečné,“ uvedl náměstek. „K dohodě nedošlo, ale i tak dostanou zdravotníci v příštím roce přidáno, a to podle původního návrhu ministerstva zdravotnictví.“

Ve výsledku si tak oproti minulému týdnu nespokojení zdravotníci pohoršili. Zatímco minulý týden Válek přišel na jednání s ochotou uvolnit o 8,5 miliardy korun navíc, po dnešním jednání nabídku stáhl. Na platy tak půjde „jen“ o 6,8 miliardy více, než se původně počítalo. 

„Je to neschopnost ministra Válka. Je to poněkolikáté, co jsme slyšeli zase stejné návrhy. Absolutně nereaguje na naše požadavky. Takže pokud v prosinci bude omezena zdravotní péče, je to zodpovědnost ministra,“ komentoval pondělní schůzku Milan Kubek, prezident České lékařské komory. Jeho zástupce Jan Přáda, viceprezident komory a šéf Sekce mladých lékařů ČLK, informoval, že po nezdaru jednání s Válkem jsou zdravotníci dále ochotni jednat přímo s premiérem Petrem Fialou (ODS). Schůzka by se měla uskutečnit tento týden.

Od prosince hrozí omezení péče

Vedení ministerstva zdravotnictví sdělilo, že veškeré sliby lékařům zůstávají v platnosti. V následujících měsících tak má dojít ke snížení státem povolených přesčasů (od ledna se jejich maximální objem vrátí z 832 hodin na původních 416), proměnit se má i vzdělávání zdravotníků. Peníze do zdravotnictví budou i nadále plynout prostřednictvím úhradové vyhlášky. K zásadním změnám v platových tabulkách však nedojde. 

Rozdíl je v tom, že změna tabulek by znamenala ovlivnění mzdové politiky napříč zřizovateli, tedy nejen ve státních nemocnicích. „Skokové navýšení platů na dvojnásobek či až trojnásobek současné tabulkové mzdy by vyšlo státní rozpočet na další desítky miliard,“ zdůvodnil již dříve ministr.

Do protestu se zapojilo přes šest tisíc lékařů, kteří odmítají od prosince sloužit přesčasy. Ministr Válek přislíbil, že během posledního měsíce roku by se protesty neměly většiny pacientů dotknout, protože před Vánocemi se plánuje jen minimum zákroků. Podle České lékařské komory však zdravotnická zařízení budou nucena omezit svůj provoz. 

Zajištěna bude pouze akutní péče. Prevence, plánované prohlídky či neakutní zákroky se budou odkládat na následující měsíce. Samotný protest lékařů nemá časové ohraničení. Zdravotníci odmítají sloužit přesčasy, dokud stát nepřistoupí na všechny jejich podmínky.