V Česku se rozbíhá výzkum 6G sítí

Vědci spouštějí ve specializované laboratoři první experimenty sítě budoucnosti.

V Česku se rozbíhá výzkum 6G sítí
ilustrační foto | Profimedia.cz

Zatímco se většina společnosti soustřeďuje na nástup chytrých 5G sítí, které umožní rozšíření internetu třeba pro domácí spotřebiče nebo stroje v průmyslu, v Praze se otevírá laboratoř pro výzkum 6G sítí. Spadat bude pod Fakultu elektrotechnickou (FEL) ČVUT a místo v ní našla patnáctka expertů.

Tým vědců a studentů již v nově vybudované laboratoři úspěšně ověřil výsledky výzkumu potenciálních nových možností 6G sítí. „První experimenty potvrzují, že řízení komunikace založené na hlubokých neuronových sítích bude v praxi vhodné pro nasazení v sítích s velmi vysokým počtem komunikujících zařízení, kde již tradiční řešení používaná například v sítích 4G nebo 5G narážejí na své limity. Námi navržené řešení využívající hlubokých neuronových sítí máme patentově chráněno,“ vysvětluje Zdeněk Bečvář z katedry telekomunikační techniky, který novou výzkumnou laboratoř vede.

Co se týče využití 6G sítí, možnosti jsou podle něj otevřené, ale již dnes lze předpokládat, že mobilní sítě blízké budoucnosti výrazně zvýší přenosové rychlosti a umožní nové aplikace jako přenos hologramu v reálném čase a zároveň zvýší spolehlivost komunikace například mezi automobily v dopravním provozu, a tím i jejich bezpečnost. 

Díky 6G sítím také bude možné navýšit datový provoz na koncertech či sportovních utkáních, všude tam, kde dochází k dočasnému přetížení sítě. Pro tyto účely výzkumníci z FEL ČVUT vyvinuli prototyp dronu, který slouží jako základnová létající stanice poskytující dočasně služby mobilní sítě také při jejím krátkodobém výpadku, například při mimořádných událostech.

Česká laboratoř hodlá spolupracovat na výzkumu a vývoji mobilních sítí se špičkovými pracovišti po celém světě, mimo jiné s TU Mnichov či EURECOM.