Revoluci elektrických aut došla šťáva. A je na vládách, aby ji do ní opět napumpovaly

Do 30. let mají zmizet spalovací motory. Ale mnoho těch, kteří kupují auta, na to prostě neslyší.

Do 30. let mají zmizet spalovací motory. Ale mnoho těch, kteří kupují auta, na to prostě neslyší.

Celý článek
0

Hlad po ajťácích neutichá. Jejich zlaté časy už ale skončily

Platy českých IT expertů jsou pořád nadprůměrné. Firmy vyvažují zkušené ajťáky zlatem, tempo růstu jejich mezd už ovšem zpomaluje. Vyplývá to z průzkumu internetového portálu Smitio.

Platy českých IT expertů jsou pořád nadprůměrné. Firmy vyvažují zkušené ajťáky zlatem, tempo růstu jejich mezd už ovšem zpomaluje. Vyplývá to z průzkumu internetového portálu Smitio.

Celý článek
0

Restaurace zbytečně vyhodí jídlo za biliony ročně, umělá inteligence teď s plýtváním bojuje

V restauracích i bistrech po celém světě se každý den vyhazují desítky až stovky kilogramů nedojedených porcí a prošlých surovin. Tento globální problém by mohla vyřešit umělá inteligence, která dokáže díky strojovému učení a hlubokým analýzám dat snížit plýtvání o polovinu.

V restauracích i bistrech po celém světě se každý den vyhazují desítky až stovky kilogramů nedojedených porcí a prošlých surovin. Tento globální problém by mohla vyřešit umělá inteligence, která dokáže díky strojovému učení a hlubokým analýzám dat snížit plýtvání o polovinu.

Celý článek
0

Unesou české mosty německé tanky?

První z tanků Leopard 2A4 darovaných Německem by Česko podle ministryně obrany Jany Černochové mělo dostat ještě do konce letošního roku, aby s nimi mohli vojáci začít cvičit. Německo daruje české armádě patnáct tanků jako kompenzaci za předání těžkých zbraní Ukrajině po napadení Ruskem.

Unesou české mosty německé tanky?
Tank Leopard 2A4 | foto Profimedia.cz

„Dodány budou plně operační včetně munice, náhradních dílů, prvotního výcviku. To umožní pozemním silám překlenout období, než dojde k pořízení nových bojových tanků,“ uvedla ve sněmovně ministryně Černochová. Obě země zároveň zahájí jednání o nákupu dalších až padesáti nejmodernějších tanků Leopard verze 2A7+ různých modifikací. Česko by je mohlo koupit v příštích letech.

Podle některých odborníků ale může pořízení špičkové techniky přinést rovněž nečekané problémy. Například silniční mosty v bývalém východním bloku měly být totiž stavěny tak, aby unesly sovětské tanky T-55 nebo T-72, které váží okolo čtyřiceti tun. Už by však patrně neunesly právě těžší německé leopardy, jejichž hmotnost přesahuje šedesát tun.

Stav komunikací v Česku, ale i v jiných zemích bývalé Varšavské smlouvy už před několika lety kritizoval americký generál a bývalý vrchní velitel amerických pozemních sil v Evropě Ben Hodges. A to souvislosti s tím, že se přes tyto země převáží stále více techniky.

Tisíce staveb ve špatném stavu

„Velkorysý dar, na němž se dohodla letos v květnu ministryně obrany Jana Černochová se svojí německou kolegyní Christine Lambrechtovou, znamená, že se Armáda České republiky začne definitivně zbavovat zastaralých tanků sovětské konstrukce a nahradí je špičkovou západní technologií. Není žádným tajemstvím, že tanky Leopard 2 jsou společně s americkými abramsy a jihokorejskými K2 Black Panther považovány za nejlepší na světě.

Na druhou stranu už teď je jasné, že zavedení nových tanků bude vyžadovat dodatečné investice,“ sdělil týdeníku Hrot zdroj z armádního prostředí, který si nepřál být jmenován, protože není oprávněn k poskytování informací. 

Jako dodatečné investice označil také právě peníze na dopravní infrastrukturu, protože většina tuzemských silnic a mostů není dimenzováno na téměř sedmdesát tun těžké stroje, což se vzhledem k válce na Ukrajině podle tohoto zdroje ukazuje jako vážnější problém než za mírového stavu. 

Většina českých mostů zvláště na silnicích nižších tříd obecně není v dobrém stavu. Ve špatném až havarijním stavu je několik tisíc staveb. Ředitelství silnic a dálnic každý rok opraví asi sedmdesát mostů na dálnicích a silnicích první třídy, což vyjde na miliardy korun. Průběžně se rekonstruují i mosty na silnicích nižších tříd, které patří krajům, i tak jich na opravu čeká stále podobný počet jako před lety. Mostů v nejhorším stavu ale ubylo.

Haló, haló, slyšíme se?

Podle už citovaného zdroje může být při armádním výcviku také problém v komunikaci mezi osádkou leopardů a zastaralou technikou. „Tanky T-72 a bojová vozidla BVP-2 používají ke komunikaci původní sovětské radiostanice R-123, pocházející z šedesátých let minulého století, pracující v pásmu VKV. Nové tanky Leopard 2 jsou ovšem vybaveny zcela odlišnými komunikačními systémy, které nejsou se starou analogovou technikou nijak kompatibilní. To prakticky vylučuje možnost vzájemné součinnosti posádek nových tanků Leopard 2 s bojovými vozidly BVP-2, a to nejen v noci, ale bohužel i ve dne,“ uvedl zdroj.

Generální štáb české armády ovšem odmítl, že by to představovalo významnější problém. „Dodávka tanků Leopard 2 bude zahrnovat i materiál související se zavedením do užívání v rámci Armády České republiky. Původní radiostanice R-123 se již v současné době používají jen ve velmi omezeném množství, jsou postupně nahrazovány novými stanicemi. Dodané tanky budou samozřejmě po stránce spojovací přizpůsobeny potřebám české armády,“ uvedlo tiskové oddělení generálního štábu.

Švédská bojová vozidla

V souvislosti s darem patnácti tanků Leopard 2 se objevila také informace, že Německo údajně nabídlo České republice rovněž svá osvědčená pásová obrněná vozidla pěchoty Marder. To ale generální štáb jednoznačně odmítl. „Nevíme nic o nabídce německé vlády týkající se vozidel Marder,“ sdělil generální štáb. 

Britský týdeník The Economist ale nedávno ve svém textu o vyostřených německo-polských vztazích napsal, že Polsko podle německé vlády odmítlo nabídku na dodání tanků Leopard a bojových vozidel pěchoty Marder s odůvodněním, že nešlo o nejnovější modely a nebyl jich dostatek.

České ministerstvo obrany s posvěcením vlády zrušilo výběrové řízení na nákup pásových bojových vozidel pěchoty za více než padesát miliard korun a nově osloví přímo švédského výrobce stroje CV90 BAE Systems. Nové stroje mají nahradit právě zastaralá BVP-2, armáda jich poptává více než dvě stě. 

S nákupem by podle ministryně Jany Černochové měl počítat už státní rozpočet pro příští rok. Při vyjednávání chce dosáhnout toho, aby se na zakázce minimálně ze čtyřiceti procent podílel český průmysl, dalšími kritérii budou rychlost dodání a cena. „Fronty na jakýkoli vojenský materiál jsou nyní velice dlouhé a my se musíme co nejrychleji do té fronty postavit,“ dodala Černochová.