Umírejte za Putina zadarmo. Rusko neplatí vojákům odměny, které slibuje

V březnu 2024 čekají Rusko volby, a tak nábor vojáků na frontu probíhá skrytě. Motivací jsou hlavně vysoké platy a kompenzace. Vojáci je však od úřadů někdy vůbec nedostanou.

Umírejte za Putina zadarmo. Rusko neplatí vojákům odměny, které slibuje
Ruská vojenská nemocnice, ilustrační foto | Profimedia.cz

Na rusko-ukrajinské frontě denně umírají stovky vojáků na obou stranách. Kyjev tvrdí, že Rusů už padlo více než 300 tisíc, v případě ukrajinských vojáků se má jednat o nižší čísla. Podle časopisu The Economist jde minimálně o sedmdesát tisíc padlých, dalších 120 tisíc Ukrajinců mělo utrpět zranění. 

S tím, jak válka pokračuje, musí Kreml v čele s diktátorem Vladimirem Putinem doplňovat stavy vojáků. A nové muže láká především vysokými finančními odměnami. Platy branců jsou stejné jako u profesionálních vojáků a měsíčně má jít o 195 tisíc rublů (48 750 korun), tedy téměř o trojnásobek průměrné ruské mzdy. Ta letos v srpnu přesáhla 69 tisíc rublů (17 250 korun). Odškodné pro příbuzné padlých vojáků oficiálně činí sedm milionů rublů (1,8 milionu korun). 

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v říjnu prohlásil, že právě atraktivní finanční podmínky přitahují do ruské armády velký počet Rusů. Od 1. ledna do 25. října letošního roku mělo do ozbrojených složek vstoupit celkově 385 tisíc lidí. Z toho má být 305 tisíc smluvních vojáků a osmdesát tisíc dobrovolníků. 

Jen hezké sliby

Jak dokazuje pátrání Rádia Svobodná Evropa (RFE), Rusů, kteří na frontě přišli v lepším případě o končetinu, v horším přímo o život, se ovšem často žádná finanční odměna ze strany státu netýká.

V některých případech nedostanou pozůstalí od úřadů ani potvrzení, že jejich příbuzní v ruské armádě vůbec bojovali. Rodiny naverbovaných vězňů si dokonce stěžují na to, že příslib omilostnění výměnou za vstup do armády neplatí. O jak rozšířenou praxi se jedná, ovšem nelze zjistit, protože ruské ministerstvo obrany ani zmocněnec pro lidská práva na tento druh dotazů neodpovídají. 

 

Jedním ze smutných osudů je případ dvaapadesátiletého Jurije Motorného z Krasnodarského kraje. Byl odsouzen za drobné krádeže a ublížení na zdraví na několik let do vězení. Příslib peněz a zkrácení trestu jej přesvědčily, aby šel bojovat za zájmy Kremlu. Krátce po vyslání na frontu byl ale zraněn a posléze zemřel v nemocnici na okupovaném Krymu. 

Milost nedostal a vdova Anna Motornaja se nikdy nedozvěděla, kde bojoval. Nesměla jej navštívit v nemocnici a po smrti manžela nedostala žádné dokumenty, které by potvrzovaly, že bojoval na Ukrajině. To kromě jiného znamená, že vdova nemá nárok na odškodnění – a úřady nereagují.

Ruská ruleta s vězni

Olga Romanovová, šéfka neziskové organizace na obranu práv vězňů Rusko za mřížemi, popisuje současnou praxi slovy: ruská ruleta se životy odsouzených. Navíc i ti vojáci, kteří přežijí několik měsíců na bojišti, bojují s ruskou byrokracií, aby vůbec část slíbených odměn získali. 

Dalším svědectvím o přístupu ruského státu ke svým občanům je příběh Dmitrije Jefimova. V květnu, v době, kdy si odpykával kratší trest za drogové prohřešky, podepsal smlouvu s ruskou armádou. Už během výcviku mu mina utrhla levou nohu a vážně poranila obličej. Od září čeká na potřebné dokumenty, aby mohl čerpat odškodnění za zranění během výcviku. Marně. Jeho velitelé na urgence neodpovídají. 

Pětačtyřicetiletý Nikolaj Trošin si zase stěžuje na přístup nadřízených poté, co odmítl prodloužit vojenskou smlouvu po pěti měsících na frontě bez dovolené. Reakce velitele byla brutální. Skončil v „jámě“, což je sklep či díra v zemi, v níž si ruští vojáci odpykávají disciplinární tresty. Bez jídla, vody i lékařského ošetření. Jedná se o běžnou praxi, jak donutit vojáky, aby šli opět bojovat, potvrdila aktivistka za práva vojáků Jelena Popovová. 

Nezvěstní mají smůlu

Ministerstvo obrany navíc Trošinovi smlouvu automaticky prodloužilo, i když žádal o propuštění. Podle jeho manželky jej nadřízení bili a nazývali zbabělcem. Jednali s ním hůře než s ukrajinskými zajatci, postěžovala si pro RFE. Na dovolenou stále čeká a dostává pouze plat ve výši 28 411 rublů (7100 korun). 

Další bizarní ukázkou fungování ruského státu je případ odstřelovače Aleksandra Kopylcova, který byl naverbován soukromou bezpečnostní skupinou Redut, spojenou s vojenskou rozvědkou GRU. Už před rokem ho Putin posmrtně vyznamenal Řádem za statečnost. Ministerstvo obrany ovšem, jak si stěžují pozůstalí, stále popírá, že se bojů na Ukrajině účastnil.

Ukrajinští představitelé rovněž tvrdí, že ruská strana nechává na bojišti stovky mrtvých těl svých vojáků, aby nemusela vyplácet pozůstalým odškodné. Místo padlých jsou pak vedeni jako nezvěstní a rodina žádné odškodné nedostane.