Biologická olympiáda pro umělou inteligenci

Umělé inteligenci AlphaFold se podařila revoluce v biologii – s vysokou přesností umí určovat prostorovou strukturu proteinů.

Biologická olympiáda pro umělou inteligenci
ilustrační foto | Shutterstock.com

Tu zprávu jste už možná zaznamenali, obletěla svět. Málo se ví, že se na této revoluci přímo podílí i Čech, Augustin Žídek, se kterým se týdeníku Hrot nyní podařilo spojit. A i když minulý týden trávil na online konferenci CASP14, kde došlo k vyhlášení průlomových výsledků, našel si čas, aby odpověděl na naše dotazy. 

 „Ultimátní vizí společnosti DeepMind je vytvořit umělou inteligenci, kterou lze použít na zlepšení chápání světa okolo nás pomocí akcelerace vědeckého výzkumu. AlphaFold představuje první důkaz této teze, kdy se nám podařil významný průlom v 50 let starém vědeckém problému,“ řekl týdeníku Hrot Augustin Žídek, který je do výzkumného projektu AlphaFold přímo zapojen. Pomocí umělé inteligence se jim daří určovat prostorovou strukturu proteinů, což je i dnes jeden z nejtěžších úkolů biologie. 

Augustin Žídek se do výzkumné společnosti DeepMind, spadající pod Google, zapojil před čtyřmi lety, po studiu informatiky na Cambridgeské univerzitě. AlphaFold není prvním úspěchem DeepMindu, v podobném duchu o sobě společnost dala vědět již v roce 2016, kdy umělá inteligence AlphaGo porazila nejlepšího hráče světa ve hře go – o desetiletí dříve, než se předpokládalo. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit