Stane se náš mozek smartphonem? Neuralink hledá dobrovolníky

www.shutterstock.com

Stane se náš mozek smartphonem? Neuralink hledá dobrovolníky

Kanadští neurochirurgové spolupracují se společností Neuralink Elona Muska na klinické studii, která by mohla změnit životy lidí s paralýzou. Hledají šest dobrovolníků, kteří by podstoupili unikátní operaci – implantaci tisíce elektrod do mozku. Tento ambiciózní projekt s názvem CAN-PRIME má ověřit bezpečnost a účinnost zařízení, jež umožní ovládat počítač kurzorem pouhou myšlenkou.

Michael Skřivan

Michael Skřivan

šéfredaktor

„Když nás Neuralink oslovil, neváhali jsme ani na okamžik,“ říká Andres Lozano, neurochirurg z torontské University Health Network, který projekt vede. Lozano, zkušený odborník na mozkové implantáty, je přesvědčen, že technologie má potenciál zásadně zlepšit život pacientů s těžkou kvadruplegií způsobenou amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) nebo poraněním míchy. Operace se uskuteční v Torontu, přičemž pacienti by následně mohli zařízení používat i v pohodlí domova.

Operaci provede speciální robot vážící dvě tuny, který implantuje 64 elektrod s 16 kontakty do oblasti mozku zodpovědné za pohyby rukou. „Samotná operace je klíčovým krokem, ale dekódování signálů z elektrod a vývoj technologie bude plně v kompetenci Neuralinku,“ vysvětluje Lozano. Jeho tým se kromě výběru vhodných pacientů a chirurgického zákroku zaměří také na minimalizaci rizik, jako jsou krvácení do mozku, infekce či technické komplikace.

Neuralink už má s implantacemi podobných zařízení zkušenosti – ve Spojených státech byly implantovány dva přístroje. Přesto cesta k dokonalosti není bez překážek. U jednoho z prvních pacientů například došlo k posunutí drátků mimo správnou pozici, což podle agentury Reuters nebylo pro Neuralink novinkou. Kanadský regulační úřad Health Canada však nedávno vydal povolení k pokračování studie, což posunulo celý projekt o krok blíže k realitě.

Podle Lozana je největším příslibem této technologie nejen možnost čtení mozkové aktivity, ale i potenciál takzvaného „psaní“. Přístroje by mohly například přenášet vizuální informace do mozku nevidomých. „Současně však musíme zajistit, aby tato technologie byla zcela bezpečná. Nelze ignorovat rizika, jako je hacking, který by mohl vést k manipulaci s myšlenkami,“ upozorňuje Lozano.

Přestože je Neuralink známý svým rychlým tempem inovací, Brad Wouters, výkonný viceprezident vědy a výzkumu University Health Network, odhaduje, že běžné využití této technologie je stále roky vzdálené.