Muskovy mozkové čipy dostaly zelenou mimo USA. Neuralink je bude testovat na ochrnutých Kanaďanech
Startup Neuralink amerického miliardáře Elona Muska získal první povolení testovat své mozkové implantáty na pacientech mimo území Spojených států. První klinická zkouška čipů, které by měly umožnit ovládání přístrojů pouhou myšlenkou, proběhne v kanadském Torontu.
redaktorka
Společnost Neuralink Elona Muska oznámila, že dostala od kanadské vládní agentury Health Canada povolení zahájit v zemi první klinickou zkoušku zařízení, které by mělo ochrnutým lidem umožnit ovládat přístroje pomocí mysli.
Cílem testování je vyhodnotit bezpečnost a účinnost implantátu a posoudit dlouhodobý přínos bezdrátové technologie BCI (brain-computer interface – rozhraní mozek-počítač) pro pacienty s postižením končetin. Bude to první podobný výzkum mimo území Spojených států.
Pro studii byla vybrána torontská nemocnice University Health Network. „Jsme nesmírně hrdí na to, že můžeme stát v čele pokroku ve výzkumu v neurochirurgii,“ uvedl její generální ředitel Kevin Smith. Kdy konkrétně se s testováním začne, ale neřekl.
Do testu se mohou přihlásit obyvatelé Kanady starší 18 let s omezenou nebo žádnou schopností používat obě ruce v důsledku amyotrofické laterální sklerózy (ALS) nebo poranění krční míchy, uvedla společnost Neuralink na svém blogu.
Ve Spojených státech již Neuralink úspěšně implantoval mozkové čipy dvěma pacientům. Společnost oznámila, že jeden z nich díky implantátu může hrát videohry a naučil se navrhovat 3D objekty.
Společnost Neuralink založil Elon Musk v roce 2016. Zaměřuje se na vývoj technologií k propojení lidského mozku a počítače, které by časem mohly handicapovaným pacientům pomoci se znovu pohybovat nebo obnovit zrak. Angažuje se i v oblasti umělé inteligence nebo při vývoji humanoidního robota.