STAN nad propastí? Rakušan může využít krizi jako příležitost

Starostové a nezávislí prožívají jednu z nejhlubších krizí, do jakých se kdy dostala česká politická strana. Vůbec není jisté, že ji přežijí.

STAN nad propastí? Rakušan může využít krizi jako příležitost
Kauza Hlubuček už stála místo ministra školství Petra Gazdíka (vlevo). Jestli ji ustojí místopředseda vlády, ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan, zůstává otázkou. | Profimedia.cz

Starostové a nezávislí (STAN) po volbách mířili na pozici druhé nejsilnější strany. Hodně sázeli na image nových, čistých, nezkorumpovaných, rádi křičeli, jak jsou jiní. A pak přišla rána za ranou. Společným jmenovatelem všech byla evidentní ztráta reálného pohledu na svět, bohorovnost a přesvědčení o vlastní nedotknutelnosti. Někteří to měli v genech, u jiných to přišlo až s funkcemi a nekončícími úspěchy.

STAN prošli opravdu zajímavým vývojem. Z několika málo izolovaných ostrůvků komunální a posléze regionální politiky během let utkali poměrně hustou regionální síť. Profilovali se jako strana-platforma pro různé zájemce o vstup do politiky. Z lokální politiky se přelili do regionální, pak do senátní a v průběhu času zaútočili i na klíčovou Poslaneckou sněmovnu.

Jejich ambice narůstaly. Vcelku právem, neboť jako jedna z mála nových strany sílili zdola – jako reprezentace vybraných místních samospráv vedených agilními politiky, kteří mimo jiné úspěšně prosazovali a také prosadili jinou, a pro menší obce výhodnější, formu financování.

A zároveň měli od počátku dobrou strategii prvních drápků na nejvyšší úrovni, když se stali velecenným přívěskem nově vzniklé TOP 09. Ta tehdy Starosty považovala za trvalé spojence, kteří pokryjí jeden z jejích problémů – totiž budou suplovat nejnižší organizační článek.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit