Smažte nám dluhy. Američtí studenti odmítají splácet půjčky

Američtí studenti tlačí na vládu, aby zrušila všechny dluhy, které plynou ze studentských půjček.

Smažte nám dluhy. Američtí studenti odmítají splácet půjčky
Ilustrační foto | Shutterstock.com

Miliony amerických studentů, kteří si na své vzdělávání půjčili peníze, odmítají splácet své závazky. A přitom by měli. Povinnost splácení federálních studentských půjček totiž byla obnovena loni v říjnu poté, co prezident Joe Biden odmítl prodloužit splátkovou pauzu, která byla vyhlášena v období pandemie. Výjimka začala v březnu 2020 za jeho předchůdce, bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Někteří studenti přiznávají, že jejich rozhodnutí neposílat peníze má i formu protestu.  

Podle průzkumu serveru Intelligent.com, který provedl tento měsíc, jeden z deseti studentů po konci výjimky nezačal splácet. Mezi tisícovkou oslovených zhruba 25 procent uvedlo, že neprovedli vůbec žádné platby, a devět procent z nich potvrdilo, že jejich odklad plateb je úmyslný. 

Studenti takto chtějí zatlačit na vládu, aby jim jejich dluhy smazala. Čtyřiačtyřicet procent studentů je přesvědčených, že jejich protest povede ke zrušení některých federálních dluhů, tedy jejich studentských půjček, a 28 procent má za to, že bojkot pravděpodobně přesvědčí vládu, aby zrušila všechny dluhy, které plynou ze studentských půjček. Tak jako tak, většina protestujících dlužníků věří, že jejich úsilí bude mít dopad.

Ekonomové ale rozhodně podobnou taktiku nedoporučují. Není podle nich dobré z jakéhokoli důvodu splátky ignorovat. „Ačkoli je frustrace, která stojí za bojkotem studentských půjček, pochopitelná, je nepravděpodobné, že povede ke změně,“ uvedl pro Fox News zakladatel a generální ředitel společnosti DebtHammer Jake Hill. „Namísto toho si účastníci protestu jen zničí kreditní skóre. To se v krátkodobém horizontu nemusí zdát jako zásadní problém, ale nesplácení studentských půjček jim může ztížit získání úvěrů v budoucnu,“ řekl. 

Naprostá většina (až 69 procent) dlužníků, kteří stále neobnovili splátky, se nechala slyšet, že nezaplatili účty prostě proto, že si to nemohou dovolit. Dalších osmnáct procent uvedlo, že plánuje odložit platby do září 2024.  

Mnoho studentů zatěžkaných půjčkami věřilo, že jejich dluhy budou umazány plánem prezidenta Bidena na odpuštění splátek. Administrativa měla v plánu vymazat dluh ve výši až dvacet tisíc dolarů na každého dlužníka, jenže Nejvyšší soud to loni zrušil. Od té doby ale Bílý dům oznámil, že pokračuje v dalších snahách o snížení dluhů, které se týkají studentských půjček.