Zbrojní průmysl a investice
Vojenský šéf NATO: Západní investoři jsou hloupí, když neinvestují do zbrojení
Předseda vojenského výboru Severoatlantické aliance Rob Bauer nechápe, proč soukromé banky a penzijní fondy neinvestují více prostředků do zbrojního průmyslu. V tomto sektoru bude v následujících letech vysoká návratnost investic, zdůraznil.
redaktor
Severoatlantická aliance se připravuje na potenciální střet s Ruskem. Vysocí představitelé největšího vojenského uskupení světa varují, že do několika let může být Rusko připraveno napadnout členy východního křídla NATO, nejčastěji se zmiňují malé pobaltské republiky.
I proto se vede usilovná debata o tom, jak zvýšit zbrojní výrobu na evropském kontinentu. Naléhavost být připraven na potenciální konflikt zvyšuje i změna prezidenta v Bílém domě. Tým Donalda Trumpa už hovoří dokonce o výdajích na obranu ve výši pěti procent HDP, dříve to byla dvě procenta.
Šéf vojenského výboru NATO Rob Bauer si postěžoval, že se do podpory zbrojních projektů a investic do kolektivní obrany nehrnou západní banky a penzijní fondy. Podle něj musí manažeři zásadně změnit svoje tvrdošíjné odmítání podpory zbrojnímu a obrannému sektoru v době rostoucích bezpečnostních hrozeb.
„Proč vás nepřesvědčily biliony dolarů? Co se stalo s vaším obchodním instinktem? Jste hloupí?“ prohlásil admirál Bauer pro Financial Times. Tvrdí, že se jedná o investice s dobrou návratností, navíc jsou většinou garantované vládami členských zemí NATO. V dalších dvou dekádách musí členské země utratit řádově biliony dolarů za nové obranné a vojenské kapacity.
Vojenští analytici připomínají, že by se Američané pod vedením Donalda Trumpa a republikánů, kteří ovládají Kongres, mohli více zaměřit na ekonomické a vojenské soupeření s Čínou. Tento geopolitický posun Spojených států by znamenal, že se samotní Evropané musí mnohem více angažovat ve své obranné politice a zbrojní produkci.
Očekává se také, že Trumpova administrativa sníží vojenskou i ekonomickou pomoc Ukrajině, která se už tři roky brání Rusku. Bauer navíc varuje před vznikem dalších regionálních konfliktů ve světě.
Akcie evropských zbrojních společností v posledním roce prudce rostou. Řada evropských zemí si objednává nové tanky, dělostřelecké systémy, drony a rakety. Modernizace armád aliančních zemí navíc dává jistotu investorům, že zbrojaři budou mít zajištěný odbyt na dlouhé roky dopředu.
Část evropských bankovních domů ale stále váhá s poskytováním úvěrů tomuto průmyslovému segmentu, aby mohl navyšovat výrobní kapacity. Problémy mají zejména menší a specializovaní výrobci v rámci širších dodavatelských řetězců.
Velké penzijní fondy jsou zase svázány kritérii ESG, které vylučují investice do zbrojení. „Navštivte Gazu, navštivte Ukrajinu. Jděte a navštivte Jemen. Jeďte navštívit Sýrii a podívat se, co udělá válka,“ vzkázal všem zastáncům „udržitelnosti“ Bauer, jenž ve své funkci šéfa vojenského výboru NATO po třech letech končí.
Investice do obrany jsou podle něj nejlepším receptem na to, jak odradit útočníky od válčení a dané zemi přinést ekonomickou stabilitu.