Rusko vyhrožuje Západu sestřelováním komerčních satelitů na oběžné dráze

Ruské ministerstvo zahraničí varuje západní firmy, které poskytují informace ze svých satelitů Ukrajině, že mohou být sestřeleny ruskými zbraněmi. Jedná se hlavně o americké firmy SpaceX, Maxar Technologies a Planet Labs.

Rusko vyhrožuje Západu sestřelováním komerčních satelitů na oběžné dráze
ilustrační foto | Shutterstock.com

Vyhrožování a zastrašování Západu jsou oblíbenou taktikou vedení Ruské federace od začátku války na Ukrajině. Jedním z dalších pokusů, jak odradit spojence Ukrajiny od vojenské pomoci napadené zemi, je výhrůžka ministerstva zahraničí, že ruská armáda začne sestřelovat komerční satelity západních firem, protože poskytují ukrajinské armádě internetové připojení nebo satelitní snímky (nejen) bojiště. 

Šéf odboru pro nešíření a kontrolu zbrojení Vladimir Jermakov pro státní agenturu RIA Novosti prohlásil, že „kvazikomerční“ satelity používané ve vesmíru se mohou stát legitimním cílem pro odvetný úder ruských ozbrojených sil.

Kreml tím reaguje na zapojení západních soukromých firem, jež poskytují data ze satelitů pro potřeby ukrajinské armády. Rusku se nelíbí, že poskytuje také satelitní snímky okupovaného Krymu, včetně přístavu Sevastopol, který se v posledních týdnech stal několikrát cílem ukrajinských útoků na ruskou Černomořskou flotilu.

Rusko se odvolává na zveřejněné snímky satelitů WorldView americké společnosti Maxar Technologies, které ve druhé polovině září vyfotografovaly zmíněný Sevastopol ve vysokém rozlišení. Následně došlo 22. září k raketovému útoku Kyjeva na černomořský přístav, kdy byla zničena budova velitelství Černomořské flotily a mělo být zabito i několik vysokých důstojníků ruského námořnictva.

Rusko: Americké satelity ničí blahobyt lidí

Jermakov tvrdí, že tyto americké satelity, kromě Maxar Technologies se jedná o umělé družice firem SpaceX a Planet Labs, narušují „udržitelnost mírových vesmírných aktivit“ a také „socioekonomické procesy na Zemi, na nichž závisí blahobyt lidí, především v rozvojových zemích“. 

„Důsledně jsme upozorňovali mezinárodní společenství na tento nebezpečný trend, který přesahuje neškodné používání vesmírných technologií, jasně se projevující během událostí na Ukrajině,“ varoval západní společenství před ruskými novináři Jermakov. Podle něj se jedná o zapojení západních zemí do konfliktu. 

Zmíněné americké firmy mají uzavřeny smlouvy o poskytování svých služeb s různými americkými agenturami včetně Pentagonu. Americké ministerstvo obrany letos v červnu souhlasilo s tím, že bude platit firmě Elona Muska SpaceX, která provozuje systém satelitů pro přenos internetu Starlink, dvacet milionů dolarů měsíčně, aby tento systém mohly využít ozbrojené složky Ukrajiny, napsal americký deník The Wall Street Journal.

Kontroverzní Musk

Musk následně prohlásil, že využívání Starlinku poskytuje na bojišti velkou výhodu Ukrajincům. Kontroverzi ale způsobilo zjištění, že americký miliardář měl už loni tajně vypnout Starlink, aby Kyjev nemohl podnikat útoky na Krym. Napsal to v knize o Muskovi americký novinář a bývalý šéf CNN Walter Isaacson.

Musk tím chtěl zmařit ukrajinský útok na ruské lodě pomocí námořních dronů. Zakladatel společnosti SpaceX se údajně bál eskalace konfliktu, který by mohl vést k použití ruských jaderných zbraní.

Výhrůžky Ruska směrem k sestřelování vesmírné infrastruktury západních zemí, zejména amerických satelitů, nejsou ničím novým. Už loni v říjnu Konstantin Voroncov, rovněž z ruského ministerstva zahraničí, tvrdil, že pokud se západní komerční satelity začnou využívat pro vojenské účely, znamená to „extrémně nebezpečný trend“ a nepřímou účast v ozbrojených konfliktech.

Rusko na půdě OSN také kritizovalo využívání vesmíru pro vojenské účely „skupinou členských států OSN“, které tím chtějí dosáhnout „nadřazenosti“ vůči ostatním zemím.

Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby kontroval prohlášením, že Spojené státy budou pokračovat ve využívání všech prostředků, jak odhalit a odstrašit Rusko od těchto potenciálních útoků na západní infrastrukturu na oběžné dráze. Jen Muskova firma SpaceX vynesla do vesmíru pět tisíc satelitů, které tvoří síť Starlink. 

Rusko také opakovaně vyhrožuje světu, že použije jaderné zbraně. Jedním z posledních kroků ruské strany je odstoupení od smlouvy zákazu jaderných testů, které urychleně schválila ruská Duma.