Extrémní vedra smazala řecký chov mušlí z mapy

www.chatgpt.com - vytvořeno pomocí nástroje Dall-E 2

Extrémní vedra smazala řecký chov mušlí z mapy

Řecký akvakulturní sektor, zaměřený na chov středomořských mušlí, čelí devastujícím důsledkům abnormálně vysokých teplot mořské vody. V roce 2024 zaznamenali chovatelé bezprecedentní propad sklizně o 90 %, přičemž prognózy na nadcházející sezónu jsou ještě znepokojivější – všechny zárodky potřebné pro další produkční cyklus podlehly extrémním teplotám. Odhaduje se, že přibližně 95 % zárodků uhynulo v důsledku teplotního stresu, což představuje kritický úbytek pro nadcházející rok.

Michael Skřivan

Michael Skřivan

šéfredaktor

„Očekáváme absolutní zkázu. Nevíme, jak zajistíme obživu, když je chov mušlí naším jediným povoláním,“ konstatuje Anastasios Zakalkas, pětatřicetiletý farmář z Kyminy. Červencová vlna extrémních veder zvýšila teploty v Thermajském zálivu, klíčové oblasti produkce mušlí, nad 30 °C, což je pro měkkýše smrtelné. Takto vysoké teploty narušují metabolické procesy měkkýšů, což jim brání získávat kyslík a udržovat fyziologickou rovnováhu, což vede k jejich úhynu.

Podobná situace nastala už v roce 2021. „Tehdy vědci předpokládali, že podobné podmínky se nebudou opakovat po deset let. Mezi lety 2021 a 2024 se však ukázalo, že frekvence a intenzita veder narůstají, což jednoznačně naznačuje zhoršování klimatických podmínek v regionu. Dnešní realita dokládá, že klimatická krize je reálná hrozba, a to i pro největší skeptiky,“ uvádí pro Reuters mořský biolog Kostas Koukaras.

Řecko patří mezi přední evropské producenty středomořských mušlí s roční produkcí okolo 20 000 tun, přičemž většina je exportována na trhy v Itálii, Španělsku a Francii. V roce 2021 dosahovala hodnota řeckého akvakulturního sektoru přes 15 miliard korun, čímž se Řecko řadí na třetí příčku mezi evropskými státy, hned za Francií a Španělskem.

Pro zhruba sto farmářských rodin z oblasti Kyminy představuje současná situace existenční hrozbu. „Máme strach,“ přiznává Sotiris Tsaros, farmář s třicetiletou praxí. „Pokud se situace zopakuje i příští rok, přijdeme o vše, co jsme vybudovali. Uvažujeme o instalaci chladicích systémů nebo hledání alternativních lokalit s chladnější vodou, ale to vyžaduje značné investice, které si nemůžeme dovolit.“

Odborníci apelují na státní podporu pro chovatele postižené krizí. „Jsme na prahu kolapsu celého sektoru chovu mušlí v Řecku. Je nezbytné, aby stát zasáhl a poskytl pomoc,“ dodává Koukaras v souvislosti s blížícím se klimatickým summitem COP29 v Baku.

Za použití AI korektora.