Krejcar, nebo Kanta?

Vláda vybírá člena vedení ERÚ. Na volné místo se hlásí současný radní Rostislav Krejcar i bývalý lobbista Skupiny ČEZ Jan Kanta.

Krejcar, nebo Kanta?
Jan Kanta a Rostislav Krejcar (ve výřezu) | Archiv

Ministerstvo průmyslu a obchodu po dlouhém váhání vypsalo soutěž na radního Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Jedno z pěti míst v Radě ERÚ se totiž uvolní ke konci července, kdy končí mandát Rostislavu Krejcarovi. Zájemci s potřebnou praxí se mohli hlásit do pondělí 13. července. Podle informací týdeníku Hrot se přihlásili tři uchazeči s velmi rozdílným pohledem na směřování energetiky.

Ve funkci chce pokračovat stávající člen Rady ERÚ Rostislav Krejcar. Ten je známý přísným postupem vůči energetickým společnostem, hlavně těm velkým a vlivným. Vytvořil si proto řadu nepřátel, kteří si jeho setrvání ve funkci nepřejí. Krejcar má napjaté vztahy hlavně s Teplárenským sdružením ČR a skupinou EPH, protože odmítá zvýšit dotace teplárnám na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla.

Jan Kanta měl v ČEZ po dlouhých 15 let na starosti legislativu a regulaci. Míval pověst vlivného lobbisty, který dokázal ve prospěch svého zaměstnavatele upravit řadu zákonů a vyhlášek. Přesto neodešel zrovna v dobrém – ČEZ jej ze svých služeb před několika měsíci propustil. Jeho kandidatura vyvolala v prostředí energetiky zděšení. Kanta má totiž pověst konzervativce, který nepřeje rozvoji moderní energetiky. Navíc má blízko ke skupině EPH, hlavně k jejímu lobbistovi Jiřímu Feistovi. Zdrojem znepokojení je i fakt, že náměstek ministra průmyslu pro energetiku René Neděla patří do stejného názorového tábora jako Feist a Kanta, a mohl by tak ovlivnit volbu v Kantův prospěch.

Třetí kandidátka Markéta Zemanová působí poměrně krátce na pozici sekční šéfky legislativního oddělení ERÚ. Podle dobře informovaného zdroje týdeníku Hrot má názorově blízko ke členovi Rady ERÚ Ladislavu Havlovi. Ten má v prostředí energetiky pověst muže kompromisu a umírněných názorů.

ERÚ má za sebou poměrně temnou minulost, která je spojena s působením předsedkyně Aleny Vitáskové mezi lety 2011 až 2017 a první Radou, v níž dominovali dva kontroverzní šéfové Vladimír Outrata a Vladimír Vlk. Vláda Andreje Babiše je loni v červenci z funkce odvolala kvůli tomu, že přijímali pokyny od jistých energetických skupin. Po jejich výměně se kvalita fungování i pověst regulačního úřadu výrazně zlepšila.