Před volbami na sebe plivou, po nich spolu vládnou

Opakuje se to téměř každé volby, ale právě v těch regionálních, respektive komunálních, to je nejvíce markantní.

Před volbami na sebe plivou, po nich spolu vládnou
ilustrační foto | Profimedia.cz

Vrcholní představitelé politických stran zastoupených v parlamentu po sobě ve volební kampani házejí špínu a volí slova, při nichž by se malým dětem měly občas raději zacpat uši, ale jakmile se uzavřou volební místnosti a sečtou odevzdané hlasy, bývá najednou všechno jinak.

I když to neplatí paušálně, je až neuvěřitelné, jak se partaje, které si ještě před pár dny nedokázaly přijít na jméno, rychle domlouvají na městských a obecních koalicích.

Jeden příklad za všechny: zatímco šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš označil v souvislosti s kauzou Dozimetr koaliční STAN za stranu organizovaného zločinu, v Plzni zástupci úspěšných stran ve volebních štábech ještě ani nedopili šampaňské a už vznikla koalice ANO, Pirátů a právě STAN. V Ostravě dokonce uskupení stejných stran povládne už druhé volební období.

Vypadá to, jako by každá partaj měla minimálně dvě odnože. Jedna je ta ve Sněmovně, druhá ve městě. Ostatně tak to vysvětlují i regionální politici, když mluví o tom, že situace na lokální úrovni je úplně jiná.

Někdy se před regionálními volbami do sebe „zakousnou“ dokonce i lídři stran, které jsou spolu ve vládní koalici – typickým příkladem je Praha a hašteření mezi ODS a Piráty.

Každopádně to teď vypadá na dvouletý oddech. Pak se znovu tohoto předvolebně-povolebního úkazu nepochybně dočkáme při volbách do krajských zastupitelstev.