Plyn v Evropě zdražuje. Nervozitu obchodníků zvyšuje nejistota v Kurské oblasti
Ceny zemního plynu na evropském trhu stoupají a jsou nejvyšší od loňského prosince. Nervozitu mezi obchodníky zvyšuje nejistá budoucnost dodávek ruského plynu přes Ukrajinu i průnik ukrajinské armády do Kurské oblasti.
redaktor
Nejistota na evropském trhu ohledně ruských dodávek zemního plynu, který teče přes plynovody na Ukrajině, žene cenu těkavé komodity vzhůru. Kyjev totiž odmítá prodloužit kontrakt pro tranzit plynu s Gazpromem, stávající smlouva vyprší ke konci roku.
I proto se futures kontrakty pro zářijové dodávky zemního plynu v nizozemském virtuálním uzlu TTF obchodují na úrovni přesahující 39 eur za megawatthodinu. Znamená to, že jsou na nejvyšší úrovni od prosince 2023.
Nervozitu obchodníků na trhu s energetickými komoditami zvyšuje i ukrajinský útok na ruskou Kurskou oblast, přes kterou vedou plynovody z Ruska do východní Evropy přes stanici ve městě Sudža.
„Riziko, že se dodávky zemního plynu do Evropské unie zastaví, existuje,“ varoval kyjevský analytik Aleksej Kušč. Kyjev by mohl touto akcí destabilizovat i celý ruský energetický systém a oslabit ruskou ekonomiku.
„Existuje velké množství dodávek plynu, které jsou ohroženy, pokud se toky z Ruska omezí,“ varoval hlavní analytik pro zemní plyn James Waddell ze společnosti Energy Aspects s tím, že by se mohly snížit celkové zásoby zemního plynu v EU před nadcházející topnou sezonou.
Důležitost dodávek plynovody z Ruska dokazuje i to, že se evropští politici snaží dodávky zajistit i pro rok 2025, i když není jasné, odkud by zemní plyn nakonec pocházel, napsala agentura Bloomberg. Největší problémy s náhlou diverzifikací dovozu plynu může mít Slovensko a Rakousko.
Napjatou situaci na trhu s plynem zvyšuje také období intenzivní údržby norského plynárenského systému. Skandinávská země se stala hlavním dodavatelem této komodity do EU a pokud by se práce protáhly až do září, je pravděpodobné, že ceny plynu na evropském trhu zamíří dále vzhůru.