Pilulka z kratomu
Václav Havel vyvíjí lék, který bude pomáhat potlačit chronické bolesti
redaktor
V roce, kdy se narodil vědec Václav Havel, zažil jeho o něco slavnější jmenovec zvláštní setkání. Venčil svého psa náhodou ve chvíli, kdy přicházel k Národnímu divadlu na představení s delegací budoucí sovětský prezident Michail Gorbačov. Havel to sám od sebe nečekal, ale odpověděl z davu na Gorbačovův úsměv zamáváním. Byl rok 1987 a za tři roky se měli oba setkat v roli prezidentů v Kremlu.
Podobně zvláštně si osud zahrál i s vědcem Václavem Havlem. Rodák z malé obce Vítkov si nyní úspěšně prošlapává cestu New Yorkem. V roce 2017 absolvoval Ph. D. studium organické chemie na Masarykově univerzitě v Brně a pak odcestoval na postdoktorandskou stáž na Kolumbijskou univerzitu v New Yorku. Podpořila ho Nadace Experientia manželů Hany a Dalimila Dvořákových ročním stipendiem ve výši 1,41 milionu korun.
Výzkumná skupina, ve které pracuje, se věnuje studiu látek ovlivňujících centrální nervový systém. Pokud cíl bádání ještě zúžíme, Václav Havel se věnuje vývoji nových účinných analgetik odvozených od přírodního alkaloidu mitragyninu. Tato analgetika by v budoucnu měla mít podobné vlastnosti jako morfin, ale na rozdíl od klasických opiátů vykazovat mnohem menší nežádoucí vedlejší účinky. „Hlavní výhoda analgetik odvozených od přírodního alkaloidu mitragyninu spočívá v tom, že je mnohem těžší si na ně vytvořit závislost. Opiáty mohou navíc způsobovat i jiné problémy - zácpu, dýchací problémy, nevolnost,“ popisuje.
A kde se přírodní alkaloid vzal? Mitragyna speciosa (česky kratom) je strom, který roste přirozeně v jihovýchodní Asii a je po staletí známý a využívaný v lidovém lékařství. Vědci mu ale dosud nevěnovali mnoho pozornosti. Nyní se to snaží změnit Václav Havel a další lidé v týmu Dalibora Sameše. „Naše výzkumná skupina je rozdělena na dvě poloviny. První, ve které působím já, se zabývá přípravou chemických sloučenin. Druhá polovina se věnuje biologickému výzkumu,“ popisuje.
Po testování, které může ještě trvat několik let, by se mohlo podařit vyvinout lék, který by pomáhal potlačit chronické bolesti a byl by mnohem bezpečnější než doposud používané opiáty.