Pestrá německá budoucnost

Volby vynesly do Bundestagu pět „tradičních“ politických stran a AfD. A to je momentálně celoevropský unikát a luxus, o kterém se nejen Česku může leda tak zdát.

Pestrá německá budoucnost
Vyhrál volby, post kancléře přesto nemá jistý. Šéf sociální demokracie Olaf Scholz přivedl svou stranu k až zázračnému vítězství. Celá polovina voličů SPD uvedla, že bez Scholze by pro stranu nehlasovali. | Profimedia.cz

Volby do německého Bundestagu překreslily politickou mapu země. Ta je a bez ohledu na složení nové vlády i bude daleko pestřejší než kdy dříve.

Pojďme se podívat na některé signály vyslané voliči německé politické reprezentaci. Najdeme v nich řadu bodů, které nám pomohou pochopit, co se v Německu vlastně děje. A jakou agendu bude mít budoucí spolková vláda.

Posun doleva, ale…

Německo se posunulo doleva, a to k levici červené i zelené odrůdy. Pro SPD, Zelené a Levici hlasovalo 45,4 procenta voličů, což je skoro o sedm procentních bodů více než v roce 2017. Přesto ale levice nepřevážila. A tak není početně možná koalice těchto tří stran.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit