Nerudová po porážce: Zlo se jmenuje Andrej Babiš

Výsledek Danuše Nerudové, která ještě nedávno patřila mezi favority prezidentské volby, je jednoznačnou prohrou.

Nerudová po porážce: Zlo se jmenuje Andrej Babiš
Danuše Nerudová děkuje svým podporovatelům ve volebním štábu. | foto Tomáš Turek, týdeník HROT

Ve volebním štábu Danuše Nerudové v pražském „Mánesu“ vládne smutek a protažené obličeje. Krátce po půl čtvrté předstoupila Nerudová před členy svého týmu a shromážděné novináře a uznala porážku, respektive třetí místo v prvním kole prezidentských voleb. Dobré dvě minuty se kvůli frenetickému potlesku, dupání a křiku svých příznivců nedostala ke slovu.

„Milí přátelé, hrozně moc děkuji vám všem, jsem až zaskočena tou podporou, kterou jsem za poslední rok a půl od vás posbírala. Je neuvěřitelné, jakou vlnu jsme v České republice vzedmuli. Vlnu, která stojí za obyčejnou holkou,“ zněla její první slova.

Sčítání hlasů ještě neskončilo, ovšem už teď je jasné, že Nerudová dostane jen kolem čtrnácti procent hlasů a skončí daleko za dvojicí postupujících do druhého kola – Andrejem Babišem a Petrem Pavlem. Ještě před Vánocemi přitom Nerudová v předvolebních průzkumech pro první kolo vedla, pak ale začala ztrácet.

Vaz jí pravděpodobně zlomila „diplomová“ kauza na Mendelově univerzitě, kterou až do loňského roku coby rektorka vedla. Na otázku, proč konec kampaně nevyšel podle jejích představ, sama Nerudová zatím neodpověděla s tím, že její tým musí nyní „analyzovat čísla“.

Už ve svém prvním povolebním vystoupení se Nerudová velmi jasně vymezila vůči svým přemožitelům. Pogratulovala „demokratickému vítězi“ Petru Pavlovi a oznámila, že s ním má na dnešní večer naplánovanou schůzku: „Nic nekončí. Stojíme na začátku úplně nového příběhu a já bych teď velmi ráda popsala, kde stojíme. Je tady velké zlo a to zlo se jmenuje Andrej Babiš. To zlo neodešlo a dostalo poměrně dost procent.“

Výsledky prvního kola prezidentských voleb