Nepoučitelní. Katastrofa Deepwater Horizon se může kdykoliv opakovat

I po deseti letech od exploze a následného potopení ropné plošiny Deepwater Horizon hrozí, že se bude největší únik ropy do moře v dějinách Spojených států opakovat.

Nepoučitelní. Katastrofa Deepwater Horizon se může kdykoliv opakovat
ilustrační foto | Profimedia.cz

Téměř 5 milionů barelů ropy se uvolnilo do moře po potopení ropné plošiny Deepwater Horizon společnosti BP (známé pod dřívějším označením British Petroleum) v dubnu 2010. Kromě jedenácti obětí přímo na plošině došlo k devastaci přírody a pobřeží jihu USA v délce dvou tisíc kilometrů. 

Odborníci, kteří se podíleli na vyšetřování havárie, varují, že k podobné katastrofě může dojít kdykoliv znovu. Těžaři ani úřady se dostatečně nepoučily. V době úřadování Donalda Trumpa je dokonce ropná havárie nejen v oblasti Mexického zálivu pravděpodobnější než dříve, protože uvolnil restrikce, jež byly zavedeny pro ropný sektor za jeho předchůdce Baracka Obamy. 

Havárie se budou opakovat

Frances Ulmerová byla ve vyšetřovací komisi, jež doporučila, aby se bezpečnostní standardy v ropném průmyslu zpřísnily a tím se riziko havárií na ropných vrtech minimalizovalo.

„Havárie spojené s únikem ropy se budou opakovat, protože se jedná o extrémně nebezpečnou operaci. Hovoříme o vrtu, který je v hloubce přes 1,5 kilometru a dalších několik kilometrů pod mořským dnem,“ uvedla bývalá demokratická viceguvernérka z Aljašky. 

Frances Beineckeová, další členka komise a bývalá prezidentka organizace Natural Resources Defense Council, souhlasí s tím, že se z havárie nikdo nepoučil. Bezpečnostní opatření jsou podle ní stejná jako před deseti lety. 

Vláda nedělá dost

Richard Sears, inženýr, který pracoval pro ropnou společnost Shell a přednáší na Stanfordově univerzitě,  dokonce varuje před tím, že nyní může dojít k většímu neštěstí než na plošině Deepwater Horizon v dubnu 2010. Vrt a únik ropy se tehdy se podařilo uzavřít až po 87 dnech. I když si nemyslí, že by uvolnění pravidel Trumpovy administrativy výrazně oslabilo pravidla bezpečnosti v těžařském sektoru, je potřeba zůstat ostražitý. Každopádně vláda může dělat mnohem více. 

Část odborníků na ochranu přírody nicméně namítá, že by nové vrty neměly být povolovány. Trumpově vládě je naopak vyčítáno, že až příliš naslouchá ropné lobby American Petroleum Institute. Jednou ze změn je například to, že kontroly bezpečnosti na ropných plošinách mohou dělat lidé, kteří nemají vládou garantovanou akreditaci. To může vést k tomu, že bezpečnostní standardy nebudou striktně dodržovány. 

Trump totiž razí politiku energetické dominance USA a přísná pravidla nebo omezení pro sektor těžby ropy odmítá. Naopak výrazně rozšířil možnosti těžby ve vodách Atlantiku, Pacifiku i v Arktickém oceánu. Prakticky to znamená veškeré pobřežní vody Spojených států. 

Zrušení regulace pro těžaře

Hojně kritizovaný je také úřad pro bezpečnost životního prostředí BSEE podléhající ministerstvu vnitra. V reakci na havárii v roce 2010 měl být více nezávislý na vládních úřednících, aby nepodléhal politickému vlivu. V srpnu 2017 nový šéf BSEE Scott Angelle, republikánský politik z Louisiany, ale řekl, že je třeba více spolupracovat se zástupci ropného a těžařského průmyslu. 

Na konci roku 2017 Angelle oznámil, že uvolňuje regulaci pro provozování ropných vrtů na moři. Rozvolnění bezpečnostních požadavků má přinést sektoru za deset let úsporu nákladů ve výši 986 milionů dolarů

Mluvčí úřadu tvrdí, že prioritami je rozvoj „bezpečného a chytrého“ energetického sektoru. V posledních letech stoupá počet nových vrtů i jejich vzdálenost od pobřeží. Mluvčí neziskové organizace Natural Resources Defense Council Bob Deans varoval před tím, že se nové vrty obtížněji ovládají, protože jsou ve stále větších hloubkách. Podle studie z roku 2013 se počet bezpečnostních incidentů na plošinách zvyšuje o 8,5 procenta na každých 300 metrů. 

Největší ropné havárie ve vodách Spojených států od roku 1969

Největší ropné havárie ve vodách Spojených států od roku 1969
NOAA

Zdroj: NOAA

Ropný vrt Deepwater Horizon dosahoval do hloubky 1500 metrů pod hladinou moře, některé vrty v Mexickém zálivu vedou do hloubky přes dva tisíce metrů. Deans je proto přesvědčen, že riziko dalších havárií v oblasti je velmi vysoké. Menších incidentů, které se ani nedostanou do zpravodajství, například drobných požárů nebo výbuchů, bylo za posledních deset let zaznamenáno okolo 155 ročně. 

I když ropné společnosti platí odškodnění za úniky ropy v řádu miliard dolarů a snaží se zlepšit svou reputaci u veřejnosti, neznamená to, že se riziko podobných nebo dokonce horších nehod snižuje. Prezident neziskové organizace SkyTruth John Amos, jež dokumentovala rozsah škod před deseti lety pomocí satelitních snímků, míní, že další ropná havárie zastihne opět aktéry nepřipravené, jako tomu bylo vždy v minulosti.