Nemoudrá sázka na toxické banky. Největší švédský penzijní fond přišel o dvě miliardy dolarů

Strategie sázející na akcie amerických bank stála místo šéfa fondu Alecta. Ve hře je důvěra v soukromé penzijní fondy.

Nemoudrá sázka na toxické banky. Největší švédský penzijní fond přišel o dvě miliardy dolarů
ilustrační foto | Sergei Elagin / Shutterstock.com

Problémy amerických Silicon Valley Bank a Signature Bank přišly řadu investorů draho. Mezi největší poražené patří největší švédský penzijní fond Alecta. Ten kvůli investicím do těchto amerických finančních institucí přišel bezmála o dvě miliardy dolarů.

Nepodařená sázka na akcie amerických bank nakonec stála místo výkonného ředitele fondu, který spravuje aktiva za 110 miliard dolarů. Riskantní investice podle vyjádření vedení Alecty vážně poškodila důvěru v investiční strategii fondu a soukromé penzijní fondy obecně. 

„Naším úkolem je poskytovat našim zákazníkům komfort a jistotu, že jejich peníze jsou u nás v bezpečí. V posledních několika týdnech se ukázalo, že je třeba obnovit důvěru,“ řekla předsedkyně představenstva Ingrid Bondeová listu Financial Times.

Propuštění ředitele Magnuse Billinga nepřišlo ovšem hned po zjištění problémů. Vedení Alecty, které nejprve reagovalo jen výměnou šéfky akciového oddělení, k němu donutil až tlak veřejnosti. A také skutečnost, že se fond dostal do hledáčku švédského regulátora finančních trhů.

Největší penzijní fond v severské zemi tvrdí, že navzdory špatné sázce na americké akcie zůstává jeho pozice stabilní. Zároveň ale připouští, že možná přehodnotí svou strategii koncentrovaných investic do několika málo akcií. Ta jej sice dostala do pozice nejvýkonnějšího fondu, zároveň ale stála za dvoumiliardovou ztrátou.