Tomáš Jeník

foto týdeník HROT

Nechce se vám makat? Tak si pak nestěžujte

Tomáš Jeník

Tomáš Jeník

šéfredaktor

Galerie (2)

Vlastně na tom není vůbec nic objevného. I pro dnešní děti to srozumitelně vystihuje klasické přísloví o koláčích. Přesto se víc a víc – hlavně mladých – lidí diví. Asi nikdy nezapomenu na nefalšovaný úžas, s jakým mi jeden personalista líčil zkušenost s uchazečem o práci, který čerstvě vylezl ze školy a neměl moc co nabídnout, ale zato měl úplně jasno, co všechno by mu měl nabídnout zaměstnavatel. A to nešlo o práci v IT.

Bývalý šéf antivirového gigantu AVG a dnes investor Karel Obluk to na základě svých zkušeností v rozhovoru pro Hrot popisuje velmi výstižně: „Často mluvím s mladými lidmi a řeším, kde se v jejich projektu stala chyba, co se mohlo udělat lépe. Není výjimečné, když slyším, že nechtějí kariéře nic moc obětovat. To je v současnosti hodně populární, ­takzvaný work-life balance, jenže najednou s převahou té life složky. Je mi líto, takhle to nefunguje. Bez obětí pravděpodobně nevyniknete.“ Jako vždy je to něco za něco a ani jeden extrém není úplně dobře, ale jak říká Obluk: „Ten, pro koho není kariéra prioritou, by si později neměl stěžovat, že někdo, kdo tvrdě dřel, je v kariéře nakonec úspěšnější.“

Své by k tomu mohl jistě říct i zakladatel a šéf Primoco UAV Ladislav Semetkovský, jenž se před necelými deseti lety pustil do tehdy ­relativně okrajového podnikání, ze kterého je dnes velmi ceněný obor – do vývoje a výroby dronů. Jeho příběh je plný zvratů a velkou roli v něm sehrála válka na Ukrajině, ale doplňuje axiom pracovitosti další důležitou proměnnou – ve správnou chvíli se musíte správně rozhodnout. Jako když Semetkovský, ač dlouhé roky žil v Rusku a má k němu obecně blízko, veškeré tamní aktivity ukončil a v byznysu vsadil na jiné země včetně Ukrajiny.

Nemusíte jen vyvíjet software ani vyrábět drony, abyste dnes byli v Česku úspěšní. V reportáži jsme tentokrát zamířili do Horních Dvorců do stejnojmenné rodinné sýrárny. Manželé Duboví si kousek od Strmilova na Jindřichohradecku v devadesátých letech pořídili statek a jako dva stavaři z Prahy začali objevovat kouzlo hospodaření na venkově. Výsledkem desítek let dřiny jsou vynikající sýry, které ze skladu mizí, sotva stačí uzrát. Na Dubových je ale zároveň vidět, že si work-life balance umí dobře nastavit. Na jedné straně Radek Dubový říká, že chce každý den udělat něco, co bude vidět, na druhé ale odmítá výrazně rozšiřovat výrobu. Zkrátka chce to ­dělat hlavně dobře, ne ve velkém.

Minulý týden vás určitě nemohla minout zpráva o pádu letadla s šéfem ruské žoldnéřské skupiny Wagner Group Jevgenijem Prigožinem. I v jeho případě by jistě teta Kateřina našla nějaké vhodné přísloví, patrně o zacházení a scházení. My jsme jeho životní „dílo“ zasadili do širšího kontextu dalších více či méně úspěšných pučistů včetně Napoleona a Donalda Trumpa.

Určitě si nenechte ujít ani obsáhlou reportáž z jihoafrické Namibie. Pokud milujete zvířata a chcete je vidět v jejich přirozeném prostředí, je jen málo míst na světě, kde na to budete mít lepší podmínky. Jen malé doporučení: jeďte brzy. Přísloví o tom, že nic netrvá věčně, platí v subsaharské Africe dvojnásob.

Pěkné čtení. 

Unknown title by Mia Valisova created November 28, 2024 1:42:15 AM CET

Tomáš Jeník