Nebudou mít vlastní bydlení ani děti. Přesto je na tom generace Z v něčem lépe než její rodiče

Generace Z, tedy mladí lidé, kterým je dnes 26 let a méně, bývá všeobecně označována za první, která se bude mít hůře než její rodiče. Nová studie ale ukazuje, že tak hrozné to zase nebude.  

Nebudou mít vlastní bydlení ani děti. Přesto je na tom generace Z v něčem lépe než její rodiče
Ilustrační foto | Shutterstock.com

Výzkumná agentura Pew Research vyvolala pozdvižení. Generaci Z – tedy ty, kterým je nyní 26 let a méně – totiž v aktuální studii postavila v některých důležitých kritériích hodnocení kvality života nad její rodiče. Tedy proti v současnosti všeobecně přijímanému přesvědčení, že na tom mladí budou celkově výrazně hůře. 

Vědci totiž poukázali na to, že u dnešních mladých lidí je v první řadě mnohem pravděpodobnější, že budou mít vysokoškolský titul, budou mít práci na plný úvazek a budou hodně vydělávat. Což není u jejich rodičů rozhodně samozřejmost.   

Studie sice přiznává, že i přes vysoké výdělky bude pro příslušníky generace Z méně pravděpodobné, že budou vlastnit dům, budou žít ve vztahu nebo mít děti, ale ani to nebrání označit kvalitu jejich života za vyšší než u jejich rodičů.

Přestože je u dospívajících mnohem pravděpodobnější, že budou mít vysokoškolské vzdělání, budou pracovat na plný úvazek a budou mít vyšší mzdy než jejich rodiče před třiceti lety, je u nich také pravděpodobnější, že je budou brzdit nesplacené studentské půjčky. „Oni (generace Z) jsou více vzdělaní, ale nasbírají mnohem více dluhů, takže v tomto smyslu to mají těžší,“ řekla Kim Parkerová, ředitelka výzkumu sociálních trendů Pew Research Center. 

Většina dotázaných, kteří měli studentské půjčky, uvedla, že kvůli dluhu museli odložit jeden nebo více klíčových životních milníků. „Dluh ze studentských půjček brání lidem v zakládání rodin, v rozhodování o svém životě, o koupi domu, o koupi prvního auta, o svatbě, o dětech,“ říká CNBC Nicole Smithová, hlavní ekonomka z Georgetownské univerzity. 

Kromě závazků ze studentských půjček mladým k naplnění jejich cílů nepomáhá ani prudký nárůst cen bydlení. Nyní 31 procen generace Z žije se svými rodiči, protože si nemohou dovolit koupit nebo pronajmout svůj vlastní byt, uvádí americká stanice CNBC v článku s odkazem na průzkum. A i ti, kteří žijí sami, se stále opírají o finanční podporu své rodiny. Pouze 45 procent mladých dospělých ve věku 18 až 34 let tvrdí, že jsou zcela finančně nezávislí na svých rodičích, uvádí Pew Research. 

Dospívající, kteří žijí doma, ovšem tvrdí, že toto uspořádání je vlastně pro jejich rodinné vztahy a finanční situaci v něčem dobré. Většina se nechala slyšet, že spoléhají na své rodiče, že jim poradí ohledně práce nebo financí. „Existují také nemateriální výhody takových soužití, mladí si takto udrží užší vazby na své rodiče,“ popisuje Kim Parkerová z Pew Research další aspekt, v němž na tom budou mladí lépe. 

Takže bude se mít generace Z opravdu tak špatně?